Seewand

průvodce Seewand Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 01.05.2013 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Evropa > Alpy > Severní vápencové Alpy > Dachstein
Obtížnost: extrémní
Délka: 1 den
Obtížnost ferraty: E
Geografické zařazení: Severní vápencové Alpy, Dachstein
Politické zařazení: Rakousko
 • Jaro
  Jaro
 • Léto
  Léto
 • Podzim
  Podzim
 • Ferraty
  Ferraty
 • VHT
  VHT

Máte rádi to nej? Ferrata Seewand v masivu Dachsteinu k nej zajištěným cestám rozhodně patří. Absolutní obtížnost je na pomezí D/E a E, což z ní nedělá ještě nutně nejnáročnější ferratu, dá se říct, že je srovnatelná obtížností s ferratou Johann v jižní stěně Dachsteinu , ovšem její délka a kolmost je opravdu vyčerpávající. Navíc ty nejtěžší pasáže se nachází až v horních partiích kdy je každý již unavený a je rád, že se drží. Tedy pocitově se opravdu jedná o jednu z nejtěžších, ne-li nejtěžší ferratu v Alpách.Před cestou

Předem je důležité upozornit, že se jedná opravdu o extrémní výstup, který by si měli rozmyslet málo zkušení nebo zesláblí horolezci a ferratisti. Ferrata má tu nevýhodu, že pokud v polovině kopce příjdete na to, že už se vám vlastně nahoru nechce nebo to nejde, většinou to nejde ani moc dolů. Tedy pokud se necítíte ani na jednu variantu a traverzovat někam do horoucích pekel také nemá smysl, nezbývá než zavolat zaměstnavateli a rodině, že se krapet zdržíte, zařídit si výškový tábor a počkat dokud to nepůjde. Alternativou může být horská služba, která vás dokáže i z takto kolmé stěny sundat vrtulníkem, ovšem tato varianta nebývá z těch nejlevnějších.:-) Tedy výstup dobře rozmyslete.

Další klíčovou součástí výstupu je vybavení – v Alpách jsem již mnohokrát viděl mnoho nezkušených lezců se starým, nevyhovujícím nebo špatně použitým vybavením…a hodně často mne pozdravili mým mateřským jazykem, což není moc dobrá vizitka. Zde na Seewandu je správná a kvalitní výbava esenciální, pokud se někomu nechce půjčovat helma, tlumič a další s tím, že to zvládne se sedákem a odsedkou, vřele mu doporučuji jiné výlety po okolí, v Halstattském jezeru je třeba dobrá koupačka. Tedy co je třeba (stejně jako na jakoukoliv jinou ferratu):

 • lezecká helma – ne cyklo, která není dimenzovaná na padající kamení ale spíše na nárazy do plochy
 • sedák
 • prsák – ano, i prsák je třeba, pokud spadnete v kolmém místě, máte na zádech batoh nebo se třeba ještě během pádu poraníte a ztratíte vědomí, můžete si zlomit záda jedna dvě. Pokud vás zajímá více, podívejte se na stránky horolezecké metodiky
 • tlumič pádů včetně dvou speciálních ferratových karabin
 • k užitku může přijít také kus kus normálního lana a nějaké železo navíc, pokud vás překvapí bouřka, je třeba se z ferraty uklidit a nestát přímo u toho velkého hromosvodu.

Nástup k ferratě

Nejlepší a také nejbližší místo, kde zanechat vaší plechovku na kolečkách je parkoviště v jižní části Hallstattského jezera. Pokud nechcete utrácet za rakouskou dálniční známku, je není problém se do této oblasti přibližně za dvě hodiny (z českých hranic) dostat, dálnice přístup poněkud urychlí. V době naší návštěvy bylo parkoviště zdarma a vypadalo, že i nadále bude. Blízko u parkoviště je pěkný palouk na břehu jezera, tedy je možné se zde vykoupat nebo zapiknikovat.

Přímo u parkoviště začíná stezka, která zvolna stoupá údolím ke stěně. Na nástup ke stěně stačí 30 – 45 minut. Cestou minete další místní zajímavosti – zatopená jeskyně Kessel a okolo jejího druhého vstupu šachtou zvanou Alterkessel.
Je dobré si uvědomit, že kamení může padat i na nástup, kde budete převlékáním, svačením atd. trávit jistě nějakou dobu, tedy je vcelku rozumné nasadit helmu již kousek před příchodem k patě stěny.

Výstup

Ferrata samotná je rozdělena do osmi úseků, které jsou odděleny odpočívadly, tedy místy, kde se můžete na přehledné mapce ujistit, že na vršek to je ještě opravdu kus cesty a že to nejtěžší vás teprve čeká.
Na jaře a na podzim bývá cesta místy velmi mokrá a tedy i kluzká, je dobré s tímto počítat a optimálně plánovat výlet v suchém počasí. Některé plotny jsou hodně výživné i za sucha, natož pak za mokra.:-)
Pokud patříte k příznivcům geocachingu, možná vás bude zajímat, že ve stěně je schovaná také jedna keška
Na cestě je poměrně hodně materiálu a tedy se nemusíte bát, že by ty nejtěžší místa byly vybavené pouze lanem, v plotnách jsou většinou kolíky nebo kramle. Subjektivně mohu říct, že materiálu je v cestě tak akorát, ne jako v některých jiných ferratách, které vypadají jako by je dělal skalní fanda piercingu a skála je provrtaná železem i tam, kde je to zbytečné.
Po přibližně 3 až 4 hodinách se dostanete do výšky 1700 m.n.m. a budete na konci tohoto krásného klettersteigu (a pravděpodobně také na konci svých sil, ruce poněkud bolí). Těsně před vrcholem naleznete vrcholovou knížku, kde se to zápisy od našich krajanů jen hemží.


Fotogalerie


Sestup

Od závěru ferraty vede cestička mezi kosodřevinou až k chatě Schilcherhaus (cca třičtvrtě hodiny), kde se můžete občerstvit speciálním bylinkovým pivem (prý nic moc…) a pokud dorazíte do 17té hodiny, můžete nechat odpočinout svým unaveným nohám a svézt se do údolí lanovkou. Pokud jste spořiví nebo vám výstup nestačil a chcete se ještě projít, sestup vás povede z větší části po kamenité sjezdovce, kde se zabloudit nedá. V jedné z prudkých pravých zatáček je třeba nalézt tu správnou odbočku a pokračovat po vyšlapané a značené stezce směrem k parkovišti. Pokud odbočku přejdete, pouze si protáhnete cestu o pár ok, ale žádná tragédie se nekoná, zabloudit se nedá.


Webkamera

Snímek z webkamery

předpověď počasí - yr.no Předpověď počasí Dachstein

Aktuální počasí
 • Teplota: -3 °C
 • Podmínky: Light snow showers
 • Vlhkost: n/a %
 • Vítr: Northwest at speed 0.56 km/h
Předpověď
 • Light snow showers
  Čt 21.9.
  -5 / -1 °C
 • Partly cloudy
  Pá 22.9.
  -3 / 1 °C
 • Partly cloudy
  So 23.9.
  -1 / 3 °C
 • Light snow
  Ne 24.9.
  -1 / 3 °C
 • Snow showers
  Po 25.9.
  -5 / -1 °C
 • Clear sky
  Út 26.9.
  -2 / 2 °C
 • Clear sky
  St 27.9.
  2 / 6 °C

lavinová předpověď - Lawinen.at Lavinová předpověď Severní vápencové Alpy

Omlouváme se, lavinová předpověď není dočasně k dispozici - nepodařilo se stáhnout data od poskytovatele. Děkujeme za pochopení.

Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 6268
Potenciál: 19,724
Vytvořeno: 01.05.2013
Publikováno: 01.05.2013
Spojení: Rakousko, Severní vápencové Alpy, Dachstein, Dachstein, Severní vápencové Alpy, Dachstein, Parkoviště, Začátek ferraty Seewand, Schilcherhaus - Gjaidalmhaus