Krize pod Everestem

článek Krize pod Everestem

Vytvořeno: 02.05.2013 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Asie

Jistě jste již zaznamenali v mediích nepříjemnost, která se bohužel udála v místech, kde by k sobě lidé měli být ohleduplní a přátelští, zvláště na tomto, pro horolezce téměř posvátném místě, na Everestu. Pro ty z vás, kteří tuto potyčku nezaznamenali v masových mediích připomeneme, že se jednalo o konflikt mezi trojicí evropských horolezců a skupinou Šerpů upevňujících fixní lana do C2.Přinášíme vám pohled amerického horolezce Chada Kellogga, který se v té době zdržoval v C2.

Původní plán bylo vystoupat do C2 21.dubna, ovšem prudká bouře bohužel přinesla do oblasti přes 3 stopy (1 metr) sněhu. Museli jsme tedy změnit náš plán a do tábora v 21500 ft (6500 m) jsme všichni dorazili až 24.dubna. Bylo jasno a všichni jsme se cítili ve formě. 25. dubna jsme ve spolupráci s několika Šerpy a s Rory vyčistili další tři místa na stany. Po čtyrech hodinách usilovné práce bylo vše hotovo a připraveno pro příchod Damiana a dalších dvou členů výpravy. Věřte nebo ne, těžká práce je to nejlepší pro rychlou aklimatizaci.

Zbytek dne jsme strávili organizací jídla a vybavení pro další postup. Náš plán bylo brzy ráno natáhnout fixní lana do C3. Připravili jsme tedy vše potřebné a šli brzy spát v očekávání brzkého vstávání před čtvrtou hodinou ráno.

V 5:15 ráno jsme se shromáždili v táboře IMG spolu s dvěma Šerpy, kteří měli připraveno 400 metrů fixních lan – těmi jsme chtěli zajistit linii z roku 1953. Asi po dvou a půl hodinách lezení ve spodní části stěny Lhotse jsme dosáhli technicky obtížného místa. Vzhledem k silně pálícímu slunci jsem si svlékl jednu ze spodních vrstev a zafixoval první úsek. S Damiánem jsme si byli jistí, že to půjde a zavolali Šerpy s dalšími metry lana.

Po čtyrech hodinách lezení a fixování cesty jsem se dostal do slepé uličky – přímo v naší cestě se rýsovala obrovská trhlina. Zavolal jsem zpět na Rory a Damiana, že to dále nepůjde a že bychom měli stáhnout zpět veškeré vybavení a sejít zpět do tábora. Právě jsme zahodili den našeho úsilí těsně pod hranicí 7000 metrů, nebyli jsme nadšení. Šerpové seběhli do tábora sami, my jsme s Rory a Damiánem stáhli 400m lana, posbírali železo a táhli dohromady 25 kg výstroje zpět dolů.

Důvodem, proč jsme si vybrali tuto linii bylo mnoho zranění na normálce v loňském roce. Po těchto zkušenostech jsme Damián a já nalezli tuto bezpečnější linii v květnu roku 2012 a předpokládali jsme, že ji využijeme i letos, bohužel se tak nestalo.

Když jsme dorazili do C2, Šerpové hodně reptali, že promarnili den a chtěli zafixovat cestu do C3 znovu, sami a bez ‚bílých tváří‘. Ukázalo se, že zajištění linie je otázka jejich národní hrdosti.

Po našem návratu do C2 jsme byli opravdu velmi unavení – devět a půl hodiny úsilí a žádný výsledek, pouze několik nespokojených Šerpů. Po večeři jsme probrali naši situaci a dohodli se na jednom dni odpočinku a následné vynášce materiálu do C3 klasickou cestou.

Druhý den bylo stále krásné jasné počasí, ovšem začal se zvedat vítr. S Rory a Damianem jsme odpočívali v táboře, doplňovali tekutiny a chránili se před ostrým sluncem, které je zde v 6500 metrech velmi ostré. Pozorovali jsme týmy Šerpů, které se snažili zafixovat dvě linie ve stěně Lhotse – jednu pro provoz vzhůru do C3 a jednu dolů. Po dvou hodinách jsme zaznamenali skupinu vlevo od týmů fixujících cestu do C3. V prvé chvíli jsme nevěděli o koho se jedná, později se však ukázalo, že to byl Uli Steck, Simone Moro a Jonathan Griffith (kameraman). Snažili se také dosáhnout C3, ovšem bez použití fixních lan a bez vyrušení skupiny Šerpů, která tato lana zakládala a která potřebovala být maximálně koncentrovaná.

Další vývoj situace již do vysokých hor nepatřil.

Těsně před C3 chtěla skupina (Uli Simone a Jonathan) překročit linii, kterou zajišťovali Šerpové a překročit fixní lana. Uli je si jistý, že neuvolnili žádné kusy ledu, které by mohly zasáhnout Šerpy nacházející se v terénu pod ním a fixních lan se také nedotkli. Naopak prý měli být zasaženi kusy letu, které uvolňovali Šerpové nad nimi. V tuto chvíli však začala rozepře – Šerpové, kteří upevňovali fixní lana obvinili skupinu, že na ně shazuje led. Přímo na svahu proběhla ostrá výměna názorů, která byla zakončena návratem celé skupiny Šerpů zpět do tábora ještě před dokončením fixace linie do C3 a ponecháním vybavení na místě. Skupina, která Šerpy vyrušila se bála, aby nebyla zodpovědná za nedokončení linie mezi C2 a C3, tedy se rozhodli tuto cestu dokončit za Šerpy a zbývajících 250 metrů dotáhnout vlastními silami. Poté se vrátili do C2.

Po Návratu Uli, Simone a Jonathana do C2 je vyhledal dav 40–70ti Šerpů – Melisse se podařilo varovat svoji skupinu před tímto davem a radila jim aby se schovali dále na ledovci. Simone s Jonathanem se stačili skrýt, bohužel Uli se opozdil a byl fyzicky napaden davem, byl několikrát udeřen pěstí do obličeje a zasažen kamenem do hlavy. Melissa se pokusila Uliho schovat v kuchyňském stanu a snažila se působit jako prostředník mezi rozzlobeným davem a svojí skupinou – Šerpové by nikdy nebyli hrubí na ženu. Mellisa se obávala o zbytek skupiny a poslala pomocníka aby je vyhledal a tajně přivedl do kuchyňského stanu, kde se skrýval i Uli.


Fotogalerie


Muži z davu souhlasili a slíbili, že pokud Simone vyjde ze stanu po kolenou a poprosí za odpuštění, nebude již nikdo zraněn. Simone poslechl tuto výzvu, ovšem klečící před stanem byl opět napaden a donucen se stáhnout zpět do bezpečí stanu. Po nějaké chvíli požádala Melissa Simona, aby svůj pokus požádat o odpuštění zopakoval znova, ujišťovala jej, že se mu nic nestane. Bohužel situace se opakovala a Simone byl nakopnutý do brady a někdo se jej pokoušel bodnout nožem, naštěstí však zasáhl pouze pás batohu, který měl na zádech.

Marty Shmidt viděl muže, který se chystal hodit na Simone opravdu velký kámen, který by jej mohl velmi těžce zranit nebo zabít. Marty tohoto muže zastavil a apeloval na něj, že není třeba žádné další násilí. Po této intervenci byl sám napaden a byl zasáhnut kamenem do hlavy.

Nakonec se rozzuřený dav rozptýlil s výhružkou, že pokud Uli, Simone a Jonathan budou v táboře ještě za hodinu, vrátí se a všechny je zabijí. Skupinka tedy urychleně opustila tábor po ledovci skrytém pohledu z tábora. Neměli lano a dostatek vybavení na zajištění. Zbití, ale stále ještě pohybu schopní se dostali přes C1 do BC.

Po této otřesné zkušenosti Uli, Simone a Jonathan svoji expedici ukončili.

Informace a fotografie byly přejaty z http://www.explorersweb.com/


Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 1413
Potenciál: 9,361
Vytvořeno: 02.05.2013
Publikováno: 02.05.2013
Spojení: Asie, Himálaj, Nepál, Cesta k Everestu • část 1, Himalájská sezona 2014 začíná, Nepál - nově otevřené vrcholy