Shermberg - Klettersteig Tassilo

průvodce Shermberg - Klettersteig Tassilo Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 06.05.2013 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Evropa > Alpy > Severní vápencové Alpy
Obtížnost: vyšší
Délka: 2 dny
Obtížnost ferraty: C/D
Geografické zařazení: Totes Gebirge
Politické zařazení: Rakousko
 • Jaro
  Jaro
 • Léto
  Léto
 • Podzim
  Podzim
 • Ferraty
  Ferraty
 • VHT
  VHT
 • Výstupy
  Výstupy

Nemáte moc času a přesto byste rádi vylezli nějaký pěkný kopec s nádherným výhledem a občas nějakou techničtější pasáží? Pak uvažujete stejně jako my a stejně jako my si můžete vybrat krásnou ferratu na Schermberg (2396 m.n.m.).Vše by bylo dokonalé a naprosto přesně by klaplo, stačilo by pouze nepřijet v lovecké sezoně, kdy je celé údolí pro dopravu zavřené a je tedy nutné nechat plechovku na velkém parkovišti poblíž Almtaler Hausu (714 m.). Pokud nimrodi nepořádají své nájezdy na nebohé chlupáče, dá se pravděpodobně dojet až k nákladní lanovce na WelserHütte . Takto nás v pátek večer čekalo překvapení ve formě spuštěné závory a tedy nedobrovolný nocleh na parkovišti – což by nebyl zas takový problém, problémem bylo následujících asi 12 km po asfaltu, které se neuvěřitelně táhly a nebavily.

Nástup

Každopádně po dvou hodinách ostré chůze po stezce 215 s batohem na zádech jsme se v sobotu kolem desáté ráno ocitli tam,kde jsme měli být již v pátek večer. Výstup k WelserHütte není nic úplně jednoduchého, tedy technicky to jednoduché je, ovšem těch 800 metrů do výšky je celkem znát, zvláště po tom ranním čtvrtmaratonu po asfaltu. Cesta je pěkně značená a prošláplá, zabloudit se v podstatě nedá. V horních pasážích pod chatou je několik žebříků, ovšem spíš pro formu a aby také méně zkušení návštěvníci měli svůj zážitek z „ferraty“. Po třech hodinách se ubytováváme ve winterraumu na WelserHütte . Je sice jaro, ovšem chata otvírá až později.

Winterraum je velmi pěkně zařízený, nechybí v něm kamínka, nádobí a pořádné palandy. Máme štěstí a jsme zde sami, tedy zatím. Po občerstvení nám přebývá ještě trochu sil, tak jdeme obhlédnout okolí a podívat se do sedla Arzlochscharte, bohužel mraky nás brzy zahání zpět do tepla winterraumu, kde se již vybalují další tři návštěvníci.

Ferrata

Ráno vstáváme brzy abychom všechno stihli, musíme se vyškrábat na vršek, slézt zpět k chatě, pod lanovnou do údolí a naší oblíbenou asfaltovanou anabází až k autu…je toho dost, takže rychle.
počasí je excelentní a slibuje nádherný den plný výhledů. Cesta k nástupu na ferratu na Schemberg je nejprve společná s cestou na Grosser Priel, opět stezka 215, ovšem asi po půl kilometru ve výšce cca 2010 m.n.m u rozcestníku je třeba odbočit vpravo do suťového pole, kterým se stoupá až pod skálu, kde začíná lano ferraty Klettersteig Tassilo. Odbočka i přístup jsou značeny v suti oranžovými body. Nástup na ferratu je u zřetelného převisu, nad kterým je vklíněný velký blok.

Ihned na začátku začíná ferrata strmější rampou (B) po které následuje traverz vlevo a první pořádně strmá céčková pasáž. Cesta dále směřuje přes travnaté plochy a skalnaté plotny (B/C). Po následujícím céčkovém výstupu, traverzu a několika stupních je možné na dalším travnatém pásu ferratu opustit. Je možné sestoupit zpět po výrazné zatravněné rampě, která přechází v suť a končí u nástupu.


Fotogalerie


Pokud člověk nevyměkne a pokračuje, čeká ho opět několik stupňů A až C a také krásné plotny (A) po kterých následuje poslední strmá C pasáž. Touto se ferrata dostává na Almtaler Köpfl. Již z tohoto místa je pěkný výhled na severní stěnu Schermbergu, šesté nejvyšší stěny ve východních Alpách (1400 m).

Hřebenovka je výhledy opravdu velmi zajímavá. Na severu v údolí jsou vidět jezera Grosser a Kleiner Ödsee nedaleko Almtalerhausu, na východě Grosser Priel, na jihu Spitzmauer. Na severovýchodě nad WelserHütte vidíme za sebou Kreuz a Zwillingkoge.

Na Vrchol Schermberg se dostáváme už jen po tomto krásném hřebeni, vzhledem k poměrně lehkému terénu nezbývá nic jiného než se pořádně kochat leteckými výhledy.

Sestup

Sestup je již ve znamení klasického toteského terénu, máme občas problémy se neztratit mezi obrovskými balvany a krasovými závrty. Cesta 263 je naštěstí velice dobře značená a tak se další značka objeví vždy včas. K WelserHütte dorážíme kolem druhé hodiny, ani se moc nezdržíme a rychle pokračujeme dolů do údolí. Dlouhý sestup s celkovým převýšením 1700m je hodně náročný, ale dá se během jednoho dlouhého dne stihnout, což dělá z tohoto treku výbornou víkendovou záležitost.

Praktické

 • Jako všude v Totes Gebirge i zde je nouze o vodu, tedy vždy je třeba se zásobit minimálně na celý den.
 • WelserHütte je výborným místem pro pokračování ve výstupech na okolní dvoutisícovky nebo přechod celých Totesek přes Prielschutzhaus
 • Za WelserHütte lze využít tři nové cvičné ferraty, vysoké zhruba patnáct metrů. Jejich obtížnost je A, C a D/E. Tyto klettersteigy jsou viditelné od odbočky na Kreuz.
 • Celá ferrata je vybavena skoro jen lanem, tedy dalších pomocníků jako jsou kramle, tyče atd. zde naleznete minimum, což ještě umocňuje lezecký zážitek.
 • Na mnoha místech jsou velmi hladké plotny, které budou za mokra velmi,ale velmi kluzké, tedy pokud celou noc pršelo je rozumné zvážit, jestli má smysl bojovat s gravitací zrovna zde.

předpověď počasí - yr.no Předpověď počasí Grosser Priel

Aktuální počasí
 • Teplota: -2 °C
 • Podmínky: Partly cloudy
 • Vlhkost: n/a %
 • Vítr: West-southwest at speed 0 km/h
Předpověď
 • Snow showers
  Ne 24.9.
  1 / 5 °C
 • Cloudy
  Po 25.9.
  0 / 4 °C
 • Heavy rain showers
  Út 26.9.
  3 / 7 °C
 • Fair
  St 27.9.
  4 / 8 °C
 • Sleet
  Čt 28.9.
  4 / 8 °C
 • Fair
  Pá 29.9.
  2 / 6 °C
 • Cloudy
  So 30.9.
  5 / 9 °C

lavinová předpověď - Lawinen.at Lavinová předpověď Severní vápencové Alpy

Omlouváme se, lavinová předpověď není dočasně k dispozici - nepodařilo se stáhnout data od poskytovatele. Děkujeme za pochopení.

Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Avatar Mára Bureš Mára Bureš

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Chystali jsme se s přáteli příští týden na ferratu na Zugspitze a následně po hřebeni na Alpspitze. Bohužel se ale pokazilo počasí a už tam začalo sněžit a sněžit má i příští týden. Proto hledáme alternativy a na Vašich stránkách jsem jich pár našel. Rádi bychom třeba „Shermberg – Klettersteig Tassilo“, ale nevím kde přesně bych měl hledat předpověď počasí pro toto místo. Myslíte si, že je rozumné se tam vypravit ještě teď v srpnu?Rádi si necháme poradit od zkušenějších Díky moc

Avatar Kopce.eu Kopce.eu

Ahoj Máro (snad tykani nevadi, jsme kopcolezci:-)) Předpověď počasí pro tuto oblast je momentálně dostupná přímo na této stránce (nějak jsme ji sem zapomněli připojit) – stačí narolovat trochu výše. Pokud Tě zajímá předpověď i pro ostatní oblasti a nechceš moc proklikávat ostatní průvodce, doporučuju se podívat na http://kopce.eu/pocasi/ (dostaneš se na to také přes horní záložku), kde se můžeš podívat souhrnně na předpovědi v mapě. Každopádně příští týden to vypadá na pěkné po a út, st a čt bude asi pršlavo všude.
Každopádně tato ferrata je moc pěkná, jen je třeba aby bylo sucho – jsou zde občas plotny, které v kombinaci s vápencem a vodou pěkně kloužou. Jako zajímavá alternativa, která se dá stihnout i za jeden nebo jeden (tedy v tom oknu pěkného počasí) a půl dne je Ferrata Drachenwand http://kopce.eu/…klettersteig . Snad budete mít pěkně a vše klapne! Hodně štěstí.


Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 3020
Potenciál: 13,716
Vytvořeno: 06.05.2013
Publikováno: 07.05.2013
Spojení: Rakousko, Severní vápencové Alpy, Welserhütte, Schermberg 2396 m, Parkoviště, Nástup na ferratu, Almtaler Köpfl, Cvičné ferraty, Totes Gebirge, Grosser Priel