Balíme se na hory (1)

článek Balíme se na hory (1)

Vytvořeno: 10.05.2013 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Evropa > Česká Republika

Uprostřed místnosti stojí k prasknutí naplněný batoh, kolem něj se válí mnoho jídla a vybavení, které by mělo podle plánu být také sbaleno a vám nezbývá než na tuto hromádku neštěstí nechápavě hledět a přemýšlet, jak je možné, že se tam všechno nevešlo (což, přiznejme si to, je proti fyzikalnim zákonům a pravidlo n+1 bohužel nefunguje do nekonečna). Logickým pokračováním bývá opětovné vyprázdnění tlumoku a kritické zhodnocení každé jednotlivé položky, zda je opravdu tak nutné ji s sebou táhnout.Není vám tento scénář povědomý?

Je zajímavé, že ta silnější část populace se velice ráda zbavuje přebytečného spodního prádla se slovy, že si bude pravidelně prát, což velice úzce koresponduje s následným vyřazením cestovní tuby pracího prášku, který je těžký a nepotřebný – ledová pramenitá říčka má přeci tak úžasné prací vlastnosti o kterých se může běžným pracím práškům jen zdát. Naše jemnější cestovatelské poloviny mají zase neodolatelnou touhu s sebou do Himaláje táhnout všemožná líčidla, šaty jako na promenádu a neuvěřitelnou záplavu všech možných triček, tílek, (z mužského pohledu nepochopitelné) množství spodního prádla…a dokonce i prášek na praní. Tyto drobnosti, které přeci nic neváží a nezabírají jsou schopny velice šikovně schovávat a maskovat v hůře dostupných částech batohu a chudák cestovatel, provádějící namátkovou kontrolu zavazadla své partnerky, aby vyloučil vše v jeho očích nepotřebné, nemá nejmenší šanci objevit vše. Nezbývá než v terénu nevěřícně sledovat co vše skrývají útroby tohoto zavazadla.

Protože se blíží sezona letních cest za dobrodružstvím, pokusíme se zde v krátkém seriálu shrnout to co je dobré s sebou na kopce mít, na co dát pozor při výběru a čeho se vyvarovat. Dnes začneme trochu od konce – nakládáním batohu a tipy z praxe.

Existuje mnoho pouček jak je třeba batoh nebo krosnu ( pozn: víte, jaký je rozdíl mezi batohem resp. kletrem a krosnou? Krosna má vnější konstrukci na kterou je zavěšený ne moc foremný pytel/případne je možné použít jen tuto konstrukci pro přenos materiálu. Kdežto batoh je to co máte většinou doma, tedy foremnější pytel s konstrukcí schovanou uvnitř. Krosny budou znát spíše vaši rodiče a prarodiče. ) zabalit tak, aby cestovatele co nejméně obtěžovala – což bude dělat vždy a pokaždé když se člověk zátěže zbaví bude znovu stejně nadšený a možná si do té hroudy, která ho celý den táhne zpět do údolí i trochu vztekle kopne.

Rozložení hmotnosti

Tedy předně je třeba si uvědomit, proč všichni doporučují umístit nejtěžší výbavu blízko k zádům, případně do horné části. Představte si sebe i s batohem jako jedno těleso, které stojí na podstavci (vaše nohy). Čím více hmoty tohoto tělesa bude na jeho zadné části, tím více bude muset být vychýleno na opačnou stranu.
I když se nám všichni výrobci snaží vnutit myšlenku, že právě s jejich zavazadlem naprosto splyneme, nikdy tomu tak nebude. Tedy pokud si naložíte těžké věci ne co nejblíže k tělu, ale naopak dáte je do čela batohu, případně je pověsíte na čelo nebo spodek batohu (což je velice častý nešvat – přivázat těžký stan na spodek batohu), můžete se těšit na pěkně bolavá ramena za která vás bude batoh celou cestu tahat.
Tedy opakování je matka moudrosti – těžké vybavení co nejblíže k tělu a raději výše než níže. Správným nastavením batohu tak, aby vám na zádech nevisel se budeme zabývat zase někdy příště.

Praktické tipy pro balení

  • Vždy se zabalte tak, aby věci, které jsou navrchu a rychle dostupné byly opravdu ty nejvíce důležité – je sice super, že budete mít spacák krásně sbalení na vrchu, ovšem při první bouřce, kdy budete v zesilujícím liáku hledat pláštěnku prakticky schovanou kdesi mezi tatrankama vám půlka vybavení uletí a ta co neuletí zmokne – samozřejmě včetně vás. Tedy důležité veci jako je pláštěnka, nůž, pepřák (na zlé psy a domorodce), lékárnička (pokud aplikujete pepřák na domorodce, kteří vypadali zle ale nejsou, je třeba jim rychle pomoci), mapa, svačina uložte kdesi na dosah.
  • Pokud spacák balíte do spodní komory batohu (což je záhodno), zkuste ho tam nabouchat bez kompresního obalu. Možná ho nedokážete tolik smáčknout, ovšem kolem spacáku v kompresním obalu vznikají velmi často hluchá místa, která nejsou dostupná a tak je nevyužijete. Pokud ale spacák do spodní komory našlapete, zabalíte zbytek batohu a zistíte, že je třeba ještě nějakou drobnost vzít s sebou, vždy se ještě dá zmáčknout ke spacáku.
  • Pokud stále ještě dáváte přednost klasické mapě před elektronikou, která se vybije v ten nejméně vhodný okamžik, ztratí signál nebo ji v rukavicích nedokážete dobře obsluhovat, jistě narážíte na problém s nekompaktností a zranitelností velké mapy. Z vlastní praxe mohu potvrdit, že oskenovaná mapa vytištěná po jednotlivých denních úsecích na kartičky A5 a zalaminovaná do folie je téměř nezničitelná, dá se velice dobře skladovat, rozdávat a může být vždy při ruce.
  • pokud nedisponujete picím systémem, který vám hadičkou dopraví nápoj až do pusy, je praktické mít v malé boční kapse malou půl litrovou láhev na kterou dosáhnete a není třeba se pokaždé zastavovat a kvůli pár lokům sundavat ten neuvěřitelně těžký tlumič vášní. Alternativou pro běžné dromedáry může být produkt Smart tube , což je vlastně hadička s ventilky, kterou můžete našroubovat na libovolnou PET láhev – opravdu chytré a levné, doporučuji.

Pochlubte se v diskuzi pod článkem ostatním, jaké vychytávky a výmysly používáte vy, musíme si pomáhat.

Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!
Mohlo by Tě zajímat


Avatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 3595
Potenciál: 14,939
Vytvořeno: 10.05.2013
Publikováno: 10.05.2013
Spojení: Svět, Balíme se na hory (2) - Boty, Balíme se na hory (4) - Jak vybrat stan, Balíme se na hory (5) - jak vybrat sněžnice