Balíme se na hory (3) - Jak vybrat karimatku

článek Balíme se na hory (3) - Jak vybrat karimatku

Vytvořeno: 25.05.2013 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Evropa > Česká Republika

Třetí pokračování seriálu o tom, jak a hlavně co si zabalit s sebou na hory pokračuje kusem vybavení bez kterého nám bude v noci zima a pořádně se nevyspíme – turisty s červeným nosem (o kterém vypráví drsné historky o omrzlinách v Himaláji) zklamu – nebude se jednat o recenzi rumů tuzemských ani tamzemských, byť také spolehlivě hřejí. V tomto díle si povíme něco o karimatkách, neboli naší přenosné posteli na kterou se tak rádi po celém dni svalíme a poslední co nás v tu chvíli zajímá je chlad od země (ledovce) nebo dokonce nerovnosti, které dokáží tlačit zrovna na to nejcitlivější místo do kterého jsme se ten den pětkrát bouchli.Pokud tedy tápete ve výběru té správné karimatky a vůbec netušíte proč jsou některé drahé a jiné zase nějak podezřele levné, pokusíme se zde dát návod, jak vybrat a také na závěr přidáme pár tipů, jak s dobrou (i špatnou) karimatkou zacházet, aby vydržela co nejdéle (což může být u té špatné karimatky kontraproduktivní a pouze to oddaluje nákup něčeho lepšího)

Karimatky se dají velice jednoduše rozdělit na následující typy:

 • příležitostné podložky a folie
 • pěnové
 • (samo)nafukovací

Příležitostné podložky a folie – Alumatka

Možná disponujete podobným zážitkem jako já:

Kdysi na dětském táboře jsem coby úspěšný táborník vyhrál naprosto žhavou novinku – alumatku – byl jsem nadšen, malý, lehký, nic nevážící balíček na který když člověk položil ruku tak cítil, jak hřeje – prostě úžasné. Od té doby jsem starou pěnovku nepoužil.

Je nutno podotknout, že v té době jsem toho v zimě, na kamení nebo snad na ledovci mnoho nenaspal, tedy počet takovýchto nocí se limitně blížil k nule. V okamžiku náročnějších akcí putovala tato podložka do skříně, odkud se na světlo podívala pouze v případě nutnosti se při přesunech napříč Evropou natáhnout do uličky v autobusu. Totéž se dá doporučit komukoliv, kdo se chystá na výlet dále než na svoji zahradu.

Alumatka se skládá z tenoučké pěny, která je z jedné strany potažena pokovenou folií. Poměr tloušťky ku tepelné izolaci možná není úplně špatný, ovšem problém je právě s tou tloušťkou, která se dá měřit mikrometrem. O mechanickém odstínění těla od hrbolatého podkladu nemůže být ani řeč, tedy v případě zákeřných kořenů a kamenů je spáč donucen ke kroucení těla podle terénu a nikoliv podle své libosti. Tepelná izolace je vhodná spíše do letních a teplých měsíců, tedy pokud s touto podložkou míříte do volné přírody – jako podložka na spaní v tělocvičnách, pryčnách a jiných podkladech, které mají rozumnou povrchovou teplotu, může alumatka postačit i v zimě.

Plusy:

 • lehká
 • malá a skladná
 • levná – tedy pokud jí někde v opilecké pýše (vzhledem k tomu, že vám na ní bude zima, je třeba se zahřát zevnitř) nebo z jiných důvodů kdesi zapomenete nebo zničíte, koupíte jedna dvě novou

Minusy:

 • nehřeje
 • neizoluje od kamenů
 • je velmi hořlavá

Podtrženo sečteno, alumatka se hodí jako nouzová podložka na pláž, na piknik, do autobusu, prostě kamkoliv, kde se chcete na chvíli natáhnout, ale nepotřebujete se dobře vyspat.

Yate alu Matte

Pěnové karimatky

Pěnové karimatky se dají rozdělit podle dvou základních kritérií:

 • podle způsobu skládání
 • podle materiálu

Rozdělení podle způsobu skládání
Možná si řikáte, co to je za blbost??, ale možná budete překvapeni, protože obvyklé motání karimatky do ruličky nemusí být vždy úplná samozřejmost. Příklady táhnou, tedy jedna malá ukázka :

Turista si si s vidinou krásné hvězdné noci ustele pod širákem, ovšem v noci se přižene mrak a najednou je všude mokro a občas i blátíčko. Náš turista se do rána choulí na karimatce a je rád, že si v blátíčku nic nevymáchal, s nadšením tedy začne motat karimatku, ovšem ouha – zespoda je zabahněná, plná jehličí a kdoví čeho dalšího. Prostým smotáním se veškerý nepořádek, který se přes noc nachytal na spodní část karimatky přesune i na horní stranu karimatky a následující noc tedy již nebude tak příjemná.

Tento nedostatek dokáže zcela efektivně vyřešit speciální pěnová karimatka, která se nesmotává, nýbrž skládá jako harmonika. Výsledkem je kvádřík, který dokáže udržet špinavou stranu špinavou a čistou stranu čistou. Chytré, že? Skládací karimatky mají také velmi často profilovaný materiál, který vytváří výstupky zapadající při skládání do sebe – tedy sice je materiál tlustý přibližně 1 cm, ovšem vzhledem k výstupkům je efektivní tloušťka mnohem větší a tedy i izolační vlastností jsou vylepšené. Dalším plusem výstupků je hrubší povrch po kterém nebudete se spacákem tolik klouzat.

Potenciálním nebezpečím může být únava materiálu v místech ohybu a také někomu může vadit v batohu neobvyklý čtvercový průřez.

Therm-a-rest Z-lite

Rozdělení podle materiálu
Není pěna jako pěna. Základním rozdílem mezi pěnami ze kterých jsou karimatky vyráběny je … ne, barva to není … je fakt, zda má tato pěna otevřené či uzavřené póry.

Otevřené póry
Klasickým zástupcem materiálu s otevřenými póry je PE (polyetylen) . Podložky vyrobené z PE mají ten nešvar, že v případě delšího působení vody si část této vlhkosti uschovají na horší časy a ve vhodnou chvíli se o ní s vámi podělí – tedy spíše s vaším spacákem, který na ní položíte. Tedy pokud máte touhu si pořídit karimatku z PE, zvážení nějaké ochrany před deštěm lze jen doporučit. Bohužel vlhkost se do karimatky nastřádá i v průběhu noci pokud padne rosa, pokud spíte na sněhu (což dělají pouze s PE podložkou jen sebevrazi a Yeti) atd. Materiál PE má tu výhodu, že je levný, tedy tyto karimatky jsou také levné, ovšem tepelný komfort zajišťují pouze omezený. O něco lépe jsou na tom dvouvrstvé PE karimatky – obvykle jsou opravdu slepené ze svou různě barevných vrstev PE, aby každý zákazník měl pocit, že za své peníze dostává opravdu hned dvě vrstvy a ne pouze jednu. Izolace od nerovností je také již lepší a je možné se na této podložce rozumně vyspat. Pořád ovšem převažuje určení pro méně extrémní podmínky – tedy ne sníh.

Plusy PE:

 • levná -stejné výhody jako u alumatky
 • hřeje a izoluje od nerovností více než alumatka

Minusy PE

 • kumuluje vlhkost
 • není mechanicky odolná
 • málo hřeje

Pěnová karimatka

Uzavřené póry
Nejobvyklejším materiálem s uzavřenými póry je EVA (ethylenvinyla­cetát). Po přečtení předchozích odstavců jistě tušíte výhody. Tuto karimatku můžete klidně hodit do vody a po oschnutí povrchu bude opět suchá a připravena k použití. Materiál EVA má také výhodu ve větším tepelném odporu než PE, tedy tato karimatka bude více hřát. Dalším velkým bonusem je velká mechanická odolnost materiálu EVA, tedy než vaší EVAzotku zničíte, dá vám to poměrně dost práce. Nevýhodou může být poněkud vyšší cena, pramenící z kvalitního materiálu. Tuto karimatku nelze ještě přímo doporučit na ledovcové tůry, ovšem již to může být alternativa, která vás před chladem věčného sněhu a ledu dokáže ochránit, tedy hlavně silnější alternativy.

Plusy EVA

 • stále ještě rozumná cena
 • nenavlhne
 • nezničitelná
 • vcelku dobře hřeje

Minusy

 • pro někoho možná již drahá
 • objemná

EVAzot karimatka

Obecně jsou pěnové karimatky rozumnou alternativou pro běžnou turistiku. Jejich zásadní nevýhodou je obtížná sbalitelnost. Pokud máte v batohu alespoň troch prostoru, pokuste se karimatku narolovat po obvodu vnitřní strany a teprve do vzniklého válce plnit další výbavu. Alternativní upevnění na víko batohu zapřičiňuje velmi časté kolize s okolními předměty a osobami, hlavně pak s kosodřevinou – není nic příjemnějšího než se při prodírání se křovím zaseknout karimatkou a nemoci tam ani zpět.:-)

(Samo-) nafukovací karimatky

Tato kategorie je poněkud vzdálena od předchozích dvou – nafukovací karimatky představují to nejlepší co si můžete koupit a na čem můžete v přírodě nocovat. S trochou nadsázky se dá říct, že se jedná o téměř plnohodnotnou náhražku postýlky, kterou máme doma.

Nafukovací karimatky se vyrábějí velmi zřídka, většinou připomínají spíše subtilnější lehátko do vody. Nicméně většina níže uvedených faktů se vztahuje i na ně, tedy se dále budeme zabývat již pouze samonafukovač­kami.

Princip fungování samonafukovacího mechanismu
Pokud jste ještě nikdy neviděli nafukování samonafukovačky, možná čekáte, že vytáhnete špunt a karimatka se během několika sekund zázračně nafoukne, natlakuje a sama zazátkuje. Bohužel,takhle daleko ještě outdoorová technika není. Principem samonafukovacích karimatek tedy je pěnová hmota (ala molitan), která má svojí tvarovou paměť. Pokud je karimatka vyfouknutá, je tato pěna zmáčknutá a velmi úsporná na místo. Po otevření ventilu se pěna začne vzpamatovávat a nabývat své původní velikosti, což má za následek postupné plnění vzduchem. Nové a kvalitní karimatky se dokáží takto uvést do provozního stavu během cca 5ti minut. Poté je třeba do karimatky cca 3× mohutně fouknout a ventil zavřít. Bez tohoto posledního kroku by se karimatka nikdy nenatlakovala a vy byste ulehli sice na karimatku, ovšem více exponovanými částmi těla byste ji promáčkli až na terén.

Therm-a-rest Prolite

Samonafukovačky lze rozdělit:

 • levné
 • drahé

Přijde vám to jako nedostatečné rozdělení? Bohužel z mnohých (i osobních zkušeností) je možné toto rozdělení potvrdit.

Levné samonafukovačky
Samonafukovačky se v posledních letech rozhodl vyrábět kde kdo, bohužel jen někteří mají s tímto segmentem trhu zkušenosti a dokáží tak nabídnout kvalitní produkt,který vydrží kvalitní velmi dlouho.
Velkou bolestí hlavně levnějších karimatek – a tou nejpodstatnější – je vzduchotěsnost materiálu. Zátěr, kterým je materiál ošetřen z vnitřní strany musí zaručit, že i po mnoha letech zůstane vzduchotěsný a vám se nestane, že se uprostřed noci probudíte zimou na vyfouklé karimatce. Tento zátěr velmi trpí, hlavně mechanicky – kamínky, větvičky, neustálé přehýbání ve stále stejných místech (samonafukovačky se většinou balí přehnuté na polovic), UV záření vysoko v horách… to vše dává materiálu velmi zabrat. U levnějších karimatek je použit levnější materiál, který časem povolí…a velmi často těsně po uplynutí záruky. Pokud odhalíte tento problém, tedy že z karimatky utíká vzduch ne jednou dírou, ale víceméně plošně, nezbývá, než ji poslat do věčných lovišť.
Z osobní zkušenosti mohu doporučit zvážit investici a nákup podložky z následující kategorie.

Drahé samonafukovačky
Je třeba říci, že drahé a kvalitní samonafukovačky jsou na našem trhu zastoupeny téměř výhradně jednou jedinou značkou – jedná se o Therm-a-rest. Tyto výrobky jsou naprostou špičkou v oboru, která vám poskytne doživotní garanci na vzduchotěsnost – a ze zkušeností blízkého přítele mohu potvrdit, že mnoho let stará a již dosti vyšeptaná karimatka byla výrobcem bez větších diskuzí vyměněna. Osobní zkušenosti s touto značkou jsou cca 5let používání bez defektu, což poměrně výrazně kontrastuje se dvěma předchozími karimatkami, které vydržely sotva do záruky. Tedy pokud to s turistikou myslíte vážně, rozmyslete to dobře, tato investice se vyplatí.

Všechny ostatní vlastnosti samonafukovacích karimatek jsou shodné, tedy již nebude dále rozlišeno, týká-li se to levné či drahé verze.

Naprosto dostatečný komfort poskytnou karimatky již od tloušťky cca 2,5 cm v nafouknutém stavu – tyto dva centimetry vás odstíní od chladu, kamenů, klacků a všeho ostatního, rozhodně se vám bude dobře spát. Samonafukovačky jsou velmi vhodné i na zimní akce, kdy potřebujete opravdu kvalitní izolaci. Pokud plánujete spíše zimní výlety nebo expedice do vysokých hor, je lépe se poohlédnout po tlustších variantách – běžně k sehnání jsou i 5ti centimetrové přenosné postele. Samonafukovačky jsou také velmi malé a lehké. kvalitní samonafukovačka po sbalení svým rozměrem konkuruje alumatce a váhou kolem 0,5kg také moc nezatíží – prostě geniální výrobek. Mnoho samonafukovaček je také anatomicky tvarováno, což dokáže uspořit další gramy navíc a chybějící části by vám neměly chybět, protože se jedná o nejčastěji nevyužívaný prostor podložky. Výrobci také myslí na cestovatelky a jejich zvýšenou potřebu být v teple. Dámské samonafukovačky by se neměly lišit pouze barvou – většinou jsou menší a v oblasti těla mají zvýšenou hustotu vnitřní pěny, což zaručuje ještě horší cirkulaci vzduchu uvnitř karimatky a tedy ještě lepší izolační vlastnosti.

Praktické rady pro použití

 • NIKDY nenechávejte svoji samonafukovačku nafouknutou a se zavřeným ventilem ve stanu – Prudké letní slunce dokáže teplotu ve stanu vyhnat i nad 50°C, což způsobí rozpínání vzduchu v karimatce, přetlakování a může končit jejím nevratným poškozením, které je velmi lehko identifikovatelné a nevztahuje se na něj záruka (vyboulení).
 • Do samonafukovačky foukejte ústy co nejméně – nechte ji vždy dostatek času na naplnění vzduchem a poté ji pouze dotlakujte. Spolu s vaším dechem do karimatky dostáváte vlhkost, která se v karimatce kumuluje a může způsobovat neplechu.
 • Při balení karimatku přeložte, srolujte, zavřete ventil, rozbalte a znovu srolujte a otevřete ventil, uvidíte, kolik se vám podaří ještě vytlačit vzduchu a tedy ušetřit prostoru v batohu
 • Opatrně na oheň – díra v karimatce od uhlíku znamená, že spíte téměř na holé zemi.
 • Opatrně na ostré kameny, sklo, klacky atd – stejná obtíž jako v předchozím bodě.

Defekt na samonafukovačce – boule

Obecně jsou samonafukovačky to nejlepší co pro sebe můžete udělat a pokud to tedy s cestováním, turistikou, lezením nebo čímkoliv myslíte vážně, kupte si ji. A navíc jedna skrýtá výhoda – lze na ní přepravit jako na voru výbavu, případně sebe přes vodní hladinu.

Moudrost na závěr: Každý plácek se zdá být ideálně hladký a vodorovný do okamžiku ulehnutí na karimatku
Komentáře

Avatar Monika Holbova Monika Holbova

tak nam sa podarilo neznicitelnu EVAmatku nechat v lete v aute a uz ma krasne volanovity okraj… vhodna tak na rozstrihanie na podsedak…

Avatar Kopce.eu Kopce.eu

Jaké jsou vaše zkušenosti s karimatkami – co určitě vyzkoušet a od čeho naopak ruce dál, pochlubte se se zážitky! :-)

Avatar Ondřej Hlavatý Ondřej Hlavatý

Tady není co řešit, kdo jednou vyzkouší samonafukovačku, nechce jinak :)


Mohlo by Tě zajímat


Avatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 9894
Potenciál: 24,855
Vytvořeno: 25.05.2013
Publikováno: 26.05.2013
Spojení: Svět, Balíme se na hory (2) - Boty, Balíme se na hory (4) - Jak vybrat stan, Balíme se na hory (5) - jak vybrat sněžnice