Balíme se na hory (4) - Jak vybrat stan

článek Balíme se na hory (4) - Jak vybrat stan

Vytvořeno: 31.05.2013 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Evropa > Česká Republika

Je zvláštní, jak takový kousek plátna a hliníku může v podstatě kdekoliv na světě vykouzlit iluzi domova a pohody. Postavený stan je zárukou, že se vyspíme (pravděpodobně) v suchu, nebude nám foukat za krk, sluníčko nás nespálí, máme kam naházet nepořádek a myši z celého okolí naši snahu o vybudování obydlí kvitují s nadšením a stěhují celé rodiny do naší bezprostřední blízkosti.Stan je jednou z esenciálních součástí výbavy na které může celý výlet velice snadno ztroskotat – v opačném případě, tedy pokud jsme dobře vybrali – nás můžou těšit závistivé pohledy kolegů, kteří přípravu podcenili, za deště ešusem vybírají vodu z jejich soukromé plovárny a sebemenší silnější poryv znamená přimáčknutí mokré celty na obličeje nebohých spáčů – v lepším případě, v horším se celta odebere do neznámých míst, pravděpodobně teplých a ne tak větrných krajů a obyvatelům nezbude nic jiného, než se zabalit do pláštěnky a přečkat noc, tedy pokud je nevezmete na milost a nevpustíte je do vašeho dobře vybraného bytelného obydlí.

Jak se tedy zorientovat v nepřeberné nabídce různých typů, výrobců, materiálů a všech možných vychytávek? Stejně jako v předchozích článcích s touto tématikou (viz odkazy dole pod textem) neporadíme co přesně koupit, pouze navedeme na směr, kterým je třeba se ubírat a upozorníme na důležité součásti dobrého stanu. Konkrétní zkušenosti si velice rádi poslechneme od každého z vás v diskuzi pod článkem, tedy směle do toho, dnes pomůžete vy, zítra ostatní – a horolezci si pomáhají:-)

Základní rozdělení stanů
Celkově se dá nabídka na trhu rozdělit na následující kategorie:

 • Tesco kvalita
 • Rodinné stany
 • Turistické stany
 • Horské stany
 • Speciality

Tesco kvalita

Ruku na srdce, kdo z vás nemá doma někde za skříní zastrčený stan koupený v časovém presu, finanční nouzi nebo z jakýchkoliv jiných pohnutek, které vás donutili koupi této kvality. Zvláště u této kategorie platí, že za málo peněz málo muziky, ale věřím, že i tato kategorie své spotřebitele má a uplatnění jistě najde. Abych předešel nedorozumění – tesco kvalita pokrývá drtivou většinu stanů, které nakoupíte za pár stokorun v jakémkoliv řetězci, kde mu v nákupním košíku budou dělat společnost rohlíky a prací prášek. Občas můžete i v řetězcích narazit na výrobky spadající do kategorie turistických stanů, ovšem buďte opatrní – nádherně nízká cena velmi často cosi indikuje…

Tesco nabídka

Konstrukce
Konstrukce těchto stanů je, až na výjimky, naprosto klasická, tedy nejedná se o žádné extra odolné tvary, ale pouze o klasickou kupoli, která je tvořena dvěma pruty. Tyto pruty se kříží, záměrně neříkám, že uprostřed stanu, byť to pravděpodobně původním záměrem bylo. Občas narazíte na tříprutou konstrukci, kde třetí prut podpírá prodlouženou předsíňku.

Klasická konstrukce stanu, turistický stan Hannah Creek

Poměrně často se setkáte s jednoplášťovými stany, tedy takovými, které nemají vnitřní stan a tropiko, ale mají pouze jakýsi vnitřní stan ušitý z materiálu tropika s tím, že vrchní část bývá síťovaná a aby vám nekapalo v noci na karbid (což pravděpodobně stejně bude), je vrchlík stanu překryt kusem látky připomínajícím vojenský kapesník. Jednoplášťové stany mají z titulu své konstrukce velkou výhodu, tedy v případě, že stavíte za průtrže mračen, uchováte vnitřek stanu plus minus suchý, což se v případě klasického dvojplášťového stanu říci nedá. Jednoplášťové stany jsou více náchylné na kvalitu šití, materiálů a obecně všeho, tedy pokud máte možnost, pořiďte si spíše dvojplášťový, který sice budete stavět déle, ale i v tesco kvalitě je zde určitá šance, že středně dlouhou přeháňku přečkáte v suchu.

Materiál
Tropiko je vždy ušito z tkaniny se zátěrem, tedy neočekávejte silikonizaci (ošetření tkaniny silikonizovaným roztokem) nebo jiné vychytávky. I zátěr však může být kvalitní a někteří výrobci zde uvádí hodnoty vodního sloupce (viz slovníček dole). Neznalý člověk se z těch tisíců posadí na zadek, ovšem vy, znalí, se již nenecháte ošálit. Vysoké hodnoty vodniho sloupce jsou velmi důležité na podlážce, kde v důsledku zatížení vámi, výbavou atd. vzniká poměrně velký tlak na malou plochu a propustné materiály to prostě nezvládnou. Některé levné stany mívají podlážku z materiálu, který připomíná tašku z polské tržnice – křížová osnova plastových vláken. pokud je tento materiál dobře zpracovaný, poskytne poměrně vysokou hodnotu nepromokavosti a je i poměrně odolný. Bohužel je však špatně skladný a těžký. Nicméně v tesco kvaliě je to únosný kompromis.

Švy
I u těchto levňoučkých stanů by měly být švy podlepené. Stejně jako v našem předchozím seriálu o tom, jak vybrat boty , i zde hrají švy důležitou roli. Každý šev vnějšího stanu, tedy tropika, by měl být přelepený – prošitím totiž v látce vznikají díry, kterými se dovnitř dostane voda jedna dvě. Tedy pozorně prohlédněte švy i u levných stanů a vyžadujte jejich podlepení. Jinak si koupíte opravdu jen ochranu před sluncem a slabým větrem.

Princip přelepení švu

Pruty
Pruty těchto stanů jsou vždy z tenkého laminátu, který nemá velkou nosnost, lehce se prohybají a ještě lépe lámají. Většinou mají vnější kolena, tedy v případě tunýlkových rukávů do kterých se tyčka zasunuje před vztyčením stanu, mohou tato kolínka způsobovat nepříjemné zadrhávání. Hliníkové pruty zde nehledejte.-

Laminátové pruty s vnějším kolenem

Kolíky
Kolíky jsou vždy zastoupeny jednoduchou železnou kulatinou, nahoře zahnutou. Tedy jsou tenké (snadno vypadnou z měkkého podkladu) a těžké.

Vychytávky
V podstatě žádné zde nebývají, vnitřní výbava často zahrnuje pouze několik kapes po obvodu.

Shrnutí
Plus

 • levné – pokud se vám s tímto stanem neco stane, snadno zakoupíte nový
 • dostupné – v každém marketu jich několik najdete, kvalita je většinou velmi podobná

Minus

 • odolnost proti větru a vodě je tristní
 • šance na postavení plně vypnutého stanu je poměrně malá i za laboratorních podmínek – nepřesné šití
 • těžké – rozhodně je na zádech ucítíte.
 • vnitřní vybavení je většinou velice jednoduché a sestává se pouze s několika kapes po obvodu

Použití
Pokud jedete s kamarády na vodu, táboříte často někde v blízkosti otevřeného ohně nebo se vám nechce do mobilní ložnice dávat mnoho peněz, je to volba přímo pro vás. Lehkou pršku přečkáte v suchu, slabý vítr se k vám nedostane a budete schovaní. Více se čekat nedá. Rozhodne nelze doporučit vzít tento typ do vyšších hor a horšího počasí. V opačném případě je třeba počítat s možnými komplikacemi.

Rodinné stany

Podkategorie, která se může prolínat všemi ostatními kategoriemi. Dají se koupit za pár stokorun v tescu, nebo také za pár desítek tisíc v případě horských stanů používaných expedicemi v base campech. Pro tyto stany platí analogicky tedy vše uvedené u předchozích a následujících kategorií, v čem se však liší:

Plus

 • velký – do stanu se vejde opravdu celá rodina nebo parta kamarádů včetně stolečku, židliček a zahradního grilu
 • lehký v poměru na osobu – tyto stany jsou těžké, ovšem ubytují poměrně hodně táborníků, tedy pokud se domluvíte s kolegy na sdíleném přenášení, můžete hmotnost ušetřit.

Minus

 • nestabilní – tyto stany (až na extrémní případy) jsou hodně nestabilní a silnější vítr jim může dělat seriozní problémy.
 • těžké – Pokud budete tento stan nosit sami, připravte se i na 10ti kilovou zátěž. Primárně jsou tyto stany určeny pro autocamping a tedy dovezení na kolech až na místo.

Použití
Tyto stany lze doporučit jednoznačně pro auto-turistiku, kdy si vše dovezete až na místo. Také pokud očekáváte významější vlivy počasí, zvažte jehop použití – rozhodně to není stan do silného větru.

Rodinný stan Hannah Spirit

Turistické stany

Tato kategorie je suverénně největší a naleznete zde top kvalitu z tesca, běžné stavy klasických výrobců i ty nejlepší high-end stany za mnoho tisíc. Tyto stany v poslední době velmi často přebírají některé funkční prvky z řady horských stanů, což může být super pro aktivního turistu, ovšem méně atraktivní pro lidi, kteří tyto vymoženosti nevyužijí.

Konstrukce
Zde se stále ještě ve většině případů setkáme s klasickou konstrukcí, tedy dva pruty, které se kříží uprostřed stanu. Občas i zde nalezneme třetí prut, který podpíra apsidu. Tento prut někdy bývá také vetknutý do vrchlíku stanu a nevede až k zemi, jeho funkčnost je však stejná. Tyto dodatčné pruty bohužel stabilitu stanu nezajišťují a nezvyšují. Pokud vás zajímají odolnější stany, poohlédněte se po stanech, jejihž pruty se kříží alespoň dvakrát, lépe však víckrát. Častá konstrukce víceprutých stanů se skládá ze tří prutů, které se 4× kříží. Stabilita stanu úměrně roste s počtem křížení prutů. Tato poučka platí univerzálně, tedy například tunelové stany, které nemají ani jedno křížení jsou nestabilní a je třeba je hodně kotvit, pokud se naopak podíváte na konstrukci těch nejstabilnějších stanů určených přímo do horských divokých podmínek, velmi často budou mít konstrukci složenou z mnoha prutů.

Turistický stan Hannah rider – trojnásobné křížení prutů

Dalším prvkem, který se u některých turistických stanů začíná objevovat jsou sněhové límce, jedná se o jakýsi lem nebo prodloužení tropika, které volně navazuje ve spodní části na tropiko. Tento lem často tvoří jakousi kapsu, kterou je možné naplnit kameny nebo sněhem a dodatečně tím zvýšit stabilitu stanu. Pokud má stan po celém obvodu sněhový límec, který zahrabete do tvrdého sněhu nebo jej zatížíte kameny, stan se stává téměř nezničitelný – také kvůli tomu, že se vám vítr nedostane pod tropiko, kde nemůže způsobit kapsu a potrhat nebo dokonce odnést celé tropiko. Tedy pokud to myslíte s horama vážně, stojí za zvážení podobně vybavený stan pořídit, čímž se však již téměř dostáváme do kategorie horských stanů. Turistické stany mívají sněhové límce nejčastěji jen kolem apsid. Nevýhodou sněhového límce je horší cirkulace vzduchu, stan se více potí a vám může kapat vysrážená vlhkost na hlavu.

Sněhový límec na lepším turistickém stanu Hannah Charge

Materiál
V této kategorii nalezneme již většinou kvalitní materiály tropika a podlážky – ať to budou zátěry nebo silikonizovaná tropika. Stejně jako u předchozí kategorie i zde platí poučka o potřebě co nejvyššího vodního sloupce na podlážce a klidně nižšího na tropiku. Téměř vždy platí přímá úměra mezi odolnosí vůči vodě a paropropustností. Tedy pokud to přeženeme, v igelitu nepromoknete, ale budete opocení jako vrata od chlíva, což také není žádoucí.

Švy
Švy by mely být jednoznačně podlepené a pravděpodobně v této kategorii nenaleznete stan s nepodlepený­mi švy.

Pruty
Pruty v této kategorii bývají z kvalitního laminátu nebo již z hliníkové slitiny. Laminátové tyčky mají nevýhodu v již výše zmíněné konstrukci vnějších kolínek, která zhoršuje manipulaci při navlékání do tunýlků stanu, pokud však je vnitřní stan zavěšen na háčky nebo provázky, pak tento problém odpadá. Nešvarem laminátových prutů je jejich poměrně významná hmotnost, což – hlavně u víceprutých stanů – může být na obtíž. Hliníkové pruty jsou vrcholem toho co můžete pořídit, většinou nemají vnější kolena, tedy po sestavení je prut naprosto hladký a manipulace s ním je jednoduchá, tyto pruty jsou také mnohem lehčí a odolnější než laminátové. V případě přetížení prutu dochází častěji k jeho ohnutí než k prasknutí, čímž se vyznačují laminátové pruty. Laminátový prasklý prut velmi snadno prorazí tropiko, což v případě silného větru může mít fatální následky. 

Hliníkové pruty bez kolínek

Kolíky
Kolíky bývají již často z hliníkové slitiny – jsou lehčí a také o něco tlustší, tedy lépe drží v měkkém terénu. Jiné kolíky se v této kategorii standardně nevyskytují, jen občas ještě těžké ocelové.

Vychytávky
Turistické stany renomovaných výrobců již bývají poměrně zajimavě vybaveny – standardem zažíná být jakási síťovaná polička ve vrchlíku stanu, která je velice praktická, také počet vnitřních kapes se zvyšuje. Uvnitř naleznete již háčky na které je možné zavěsit například čelovku nebo pro případ nebezpečí nůž či pepřák. Stany mají také často promyšlenější konstrukci vchodu a tedy se vám nestane, že se vrátka po rozepnutí zipu odporoučí přímo do bahna v předsíňce.
Pozor na barvy – divoké oranžovo-žluto-červené barvy evokují expediční stany do náročných podmínek, ovšem někteří výrobci toto pochopili jako dobrý tah jak zvýšit prodejnost – stan, který má normální parametry turistického příbytku ale je žlutý se lépe prodává, protože vypada cool. Pokud však plánujete použití stanu spíše v normálních podmínkách a pouze v menší míře kdesi na sněhu a ledovcích ve vysokých horách, jistě více oceníte, když splynete s okolním porostem než když budete svítit do celého okolí. Také v kempu může být výrazná barva lákadlem pro zloděje, kteří divoké barvy také chápou jako drahý stan.
Jako důležitou vychytávkou je třeba zmínit také kvalitní větrání – pokud tropiko navlhne – jakože vždy v noci navlhne buďto vaším dechem, rosou nebo přeháňkou, vytvoří se na něm film vody, který je nepropustný a nedýcha, tedy se stan začne o to víc zapařovat. tomuto pomůže dobré odvětrání. je dobré si představit, jak se stan bude chovat když bude splihlý a mokry – zda se na větrací otvory nepřilepí kus tropika, který zabrání cirkulaci vzduchu.

Shrnutí
Plus

 • lehké – tyto stany jsou často poměrně lehké – zvláště pokud mají hliníkové pruty
 • odolné- konstrukce a materiály nejsou šité horkou jehlou a je možné se na stan spolehnout i při větším větru, nicméně stále nemusí konstrukce vydržet pořádnou horskou vichřici.
 • vybavené – často u těchto stanů naleznete poustu drobností, které vám ulehčí život a na cestách je velmi oceníte – kapsy, kvalitní zipy, promyšlené větrání.

Minus

 • Cena – kvalitní stany s hliníkovými pruty již začínají být poměrně drahé, ovšem oceníte jejich trvanlivost a praktičnost.

Použití
Turistické stany jsou jako doma v batůžku a posléze také postavené v tábořišti kdekoliv od české kotliny až po asijské velehory. Pokud neplánujete vrcholové tůry, dlouhé přechody ledovců a preferujete spíše krytá tábořiště, rozhodně lze doporučit běžný turistický stan – nemá smysl kupovat velmi drahé horské stany, které jsou často těžší a pro vaše potřeby naddimenzované, také komfort ve stanu vyšší kategorie může být nižší, protože profil je přizpůsoben více působení větru a tedy stany bývají nižší a obecně menší. Kvalitní turistický stan rozhodně odvede dobrou práci i při občasné návštěve drsnějších podmínek, ovšem pokud se na vás přiřítí divoká bouřka nebo špatné počasí, zvažte nocleh v chatě nebo vyzbrojte váš stan zídkou z kamenů, která jej ochrání před nárazy větru, pořádně ukotvěte a buďte v pozoru – pri nejprudších poryvech je potřeba občas stanu pomosi a z vnitřku držet pruty a tropiko na svém místě.

Horské stany

Pokud uvažujete o koupi pořádného horského stanu za mnoho tisíc, již pravděpodobně máte zkušenosti s nějakou předchozí kategorií a tedy je možná zbytečné se detailně rozepisovat, pro ilustraci, v čem jsou tyto stany tak odlišné a proč stojí i o mnoho tisíc více než turistické stany, zde je základní charakteristika:

Tropiko
Bývá velmi často silikonizované – tento materiál lépe zvládá silné mrazy a UV záření. tropiko také často vykazuje mnohem nižší údaj vodního sloupce než podlážka, což může být způsobeno také předpokladem, že ve vysokých horách již tolik neprší, ale je třeba izolovat od sněhem pod vámi.

Horský a expediční stan Hannah Exped

Konstrukce
Je téměř vždy víceprutá, tyto pruty se kříží na mnoha místech, tropiko je možné k prutům precizně připevnit pomocí suchých zipů nebo přesek, čímž se konstrukce dále zpevní, také vnitřní stan má často na přížení mechanismus na zpevnění tohoto místa – klasicky tkaničky, kterými se spoj utáhne. Stany jsou často samonosné do takové úrovně, že je možné je nouzově obývat i bez použití kolíků. Kotvení je provedeno buďto lanky nebo v některých případech ani není třeba a stan je dostatečně stabilní sám o sobě. V případě kotvení lanky se lanka často připevňují přímo k prutům, čímž se předejde vytržení poutka z tropika. Průchodky přes tropiko jsou pak zajištěny zdrhovacími rukávy.
Většina stanů má také sněhové límce, které dokáží markantně zvýšit stabilitu a odolnost stanu před větrem.

Kotvení přímo k prutům – systém Jurek

Pruty
Pruty jsou již výhradně z kvalitních slitin hliníku, která vydrží opravdu mnoho a jsou lehké

Kolíky
Ke kvalitnímu stanu dostanete občas dvě sady kolíků – jednu hliníkovou pro běžné podmínky a druhou sněhovou, kdy kolíky jsou různě ploché a mají zvětšený profil, aby dobře držely v sypkém terénu. Také oka na kolíky jsou často doplněna zdrhovacími přezkami do kterých je možné upnout téměř jakoukoliv výbavu, kterou dodatečně stan ukotvíte, klasicky hole, cepíny, mačky atd.

Vychytávky
Tyto stany bývají špičkou v produkci výrobců, tedy zde si designeři opravdu vyhráli, naleznete zde mnoho odkládacích ploch, propracované větrání,které funguje za jakýchkoliv podmínek, okýnka, kterými můžete sledovat venkovní podmínky, kotvení lanek přímo ke konstrukci (viz výše) atd.

Shrnutí
Plus

 • Odolnost – dobře postavený horský stan přežije téměř vše
 • Kvalita – většinou si za své peníze koupíte opravdu kvalitní kus výbavy, který vám dlouho vydrží

Minus

 • Cena – Za kvalitu se platí – často i kolem 10.000 korun
 • Váha – stany mají často váce prutů, více kolíků, sněhové límce a jsou z kvalitního materiálu, který musí vydržet i po mechanické stránce, tedy bývají těžší než klasické turistické stany.
 • Složitost – někdy může být na škodu složitost stavby, ale vše je otázka cviku a i tříprutý asymetrický stan dokáže jeden člověk postavit jedna dvě.

Použití
Pokud jedete dvakrát za rok do Krkonoš a jednou za rok na vodu, nekupujte si takovýto stan, pokud jste ale na ledovcích jako doma a často se v běžném stanu bojíte, zda s vámi neuletí, rozhodně je na místě zvážit investici. Křiklavá barva je na horách žádoucí ne kvůli designu, ale aby o vás případní záchranáři věděli a snadno vás našli.

Speciality

Do specialit lze zahrnout nyní již i klasická Ačka – pro použití v horách nejsou praktická z důvodu nestability konstrukce, ale svoji službu jistě dobře odvedou při kempování v nížinách nebo nižsích horách. Výhodou je jejich velká prostornost a často i pochozí výška.

Samostavěcí stany je také kategorie sama pro sebe – tento malý zázrak stačí pouze vyhodit do vzduchu a na zem dopadne již postavený stan, rychlé, jednoduché, efektní – ale vhodné pouze do dobrých klimatických podmínek, tedy v kempu na vodě budete za borce, pod Mont Blancem za bl*ce. :-)

Samostavěcí stan Outwell Mocca

Jako specialitu lze zmínit také malé bivakovací stany pro jednoho – často nemají vlastní pruty a počítá se s využitím teleskopických holí. Výhodou je opravdu nízká hmotnost, ovšem odolnost vůči vetru nemusí být závratná, tedy opatrně při zvažování koupě – pro běžnou individuální turistiku úžasná věc, na vrcholky hor nikoliv.


Komentáře

Avatar Tomáš Beránek Tomáš Beránek

Doplnil bych jednu zásadní radu pro výběr stanu. ZAJÍMEJTE SE O DOSTUPNOST NÁHRADNÍCH DÍLŮ A POZÁRUČNÍ SERVIS. Není zrovna příjemné, když se (při shánění prasklé tyčky k téměř novému stanu) od Hannahu dozvíte, že z Číny má smysl vozit jenom kompletní stany.
Perfektní zkušenost máme s pozáručním servisem u Jurka. V mém okolí se vyskytuje nepřeberné množství jejich stanů různé kvality a stáří (včetně legendárních prehistorických Beskydů) a nikdy nebyl problém cokoliv zašít, vyměnit, opravit, přelepit. Ať se jednalo o nalomený duralový prut, prořízlé tropiko, provlhající podlážku či díru způsobenou invazí blíže nespecifikovaného hlodavce lačnícího po koňské klobáse. Ženský v Kunčicích sice nemůžou Číňanům konkurovat cenou, ale péče je u nich výtečná.
Kromě Jurka jsou určitě také dostupné náhradní díly u značek Pinguin, Ferrino, Husky atd. – otázka je, k jak starému modelu stanu. O pozáručním servisu vím určitě u Pinguina.


Mohlo by Tě zajímatAvatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 9441
Potenciál: 24,311
Vytvořeno: 31.05.2013
Publikováno: 04.06.2013
Spojení: Svět, Balíme se na hory (1), Balíme se na hory (2) - Boty, Balíme se na hory (3) - Jak vybrat karimatku, Balíme se na hory (5) - jak vybrat sněžnice