oblast - stát Česká Republika

Typ: oblast - stát
Vytvořeno: 21.12.2012 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Evropa

Česko, oficiálně Česká republika, je označení území českých zemí (zkráceně Česka) ve střední Evropě. Česká republika vznikla 1. ledna 1969 jako formálně suverénní národní stát pod názvem Česká socialistická republika v rámci federalizace Československa, od 6. března 1990 nese název Česká republika, 1. ledna 1993 se v souvislosti se zánikem Československa stala subjektem mezinárodního práva a od téhož data je účinná její první ústava. Česká republika je demokratický právní stát s liberálním státním režimem a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran a hnutí. Hlavou státu je prezident republiky, vrcholným a jediným zákonodárným orgánem je dvoukomorový Parlament České republiky. Česká republika je členem OSN, NATO,[10] OECD, WTO, Rady Evropy, OBSE, EEA, Evropské celní unie, EU, součástí Schengenského prostoru a členem Visegrádské skupiny.
Dnešní Česko je tvořeno částí historických českých zemí, a to Čechami a Moravou (k nimž byly roku 1920 připojeny i České Rakousy) a částí Slezska, v současném vymezení státu má rozlohu 78 867 km2. Leží ve vnitrozemí, sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). V roce 2012 v Česku bylo evidováno přibližně 10,5 milionu obyvatel. Administrativně se Česká republika dělí na 8 územních krajů a zároveň na 14 samosprávných krajů. Hlavním městem je Praha, která je zároveň i jedním z krajů.
Název Česko ve významu Čechy, vzniklý zjednodušením původního tvaru Češsko odvozeného od adjektiva češský, je doložen již z 18. století, od 19. století se objevuje též jako označení pro celé české země.[8] V tomto významu jej od roku 1938 začal prosazovat moravský jazykovědec František Trávníček. Slovník spisovného jazyka českého v roce 1960 jej uvádí v obou významech a jako zastaralý, Slovník spisovné češtiny z roku 1978 již archaičnost konstatuje jen u prvního významu, zatímco ve významu označení české části federace stylovou příznačnost neuvádí. Na jaře 1993 jej Český úřad zeměměřický a katastrální na základě pověření vlády určil jako jednoslovné označení čerstvě osamostatněné České republiky, po vášnivých sporech, po podpoře Českou geografickou společností a navzdory odporu prezidenta Havla a dalších osobností se termín výrazně rozšířil a prosadil, zachoval si však jistou míru kontroverznosti a mnozí lidé jej pociťují jako novotvar. [Zdroj: Wikipedia]
Fotogalerie


Mohlo by Tě zajímat

/obsah/zobrazit/145-ceska-republika?do=entity-relations-showMore-loadMore

Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita: