Grossglockner normálkou

průvodce Grossglockner normálkou Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 21.12.2012 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Evropa > Alpy > Vysoké Taury > Glocknergruppe
Obtížnost: vyšší
Délka: 2 dny
Obtížnost ferraty: B
Geografické zařazení: Vysoké Taury, Glocknergruppe
Politické zařazení: Rakousko
 • Jaro
  Jaro
 • Léto
  Léto
 • Podzim
  Podzim
 • Zima
  Zima
 • Ferraty
  Ferraty
 • VHT
  VHT
 • Výstupy
  Výstupy

Grossglockner je jako nejvyšší rakouský kopec rozhodně velké lákadlo na výstup, v Rakousku se prostě výš než do 3798 metrů nedostanete.Pokud zvolíte pro výstup normálku, tedy nejjednodušší výstupovou cestu, je z Čechnejlepší přístupová cesta po dálnici A10 přes město Bischofshofen a směrem na Zell am See po silnici číslo 311. Dále pokračujte po placené silnici z Kals am Grossglockner k chatě Lucknerhaus. Mýto v řádu jednotek euro se vybírá cestou vzhůru a pouze přes den, ovšem nemusíte se bát, že byste museli v případě nočního příjezdu nocovat před závorou. Silnice je průjezdná kdykoliv. Parkoviště u Lucknerhausu je obrovské a vždy bylo zdarma.

Výhodou parkoviště u Lucknerhausu je jeho velká nadmořská výška (1918 metrů), tedy pro výstup máte dobrý základ. Z parkoviště pokračujte údolím vzhůru, je možné zvolit pohodlnou cestu po šotolinové cestě v levé části údolí nebo po turistické stezce v pravé části. Ani jedna cesta není kratší nebo s menším převýšením, záleží na preferencích každého. Po cestě dojdete během necelé hodiny k chatě Luckerhutte . Zde je možné se občerstvit nebo i ubytovat.

Jako horolezci natěšení na pořádné kopce ale určitě brzy budete pokračovat dál – po dobře vyšlapané cestě údolím stále vzhůru, přejdete mostek přes potok a serpentýnami se během dvou až tří hodin dostanete k chatě Studlhutte 2802 metrů . Chata je poměrně zvláštní konstrukce a celá dřevěná. pokud jste již unavení, rozhodně se vyplatí zde přenocovat nebo alespoň poobědvat a nabrat nové síly než vyrazíte vzhůru na ledovec.

Ihned za Studlhutte je plechová cedule s informacemi o výstupové cestě Studelgrat. u této cedule nebudete pokračovat vzhůru (to byste šli právě na onen zmíněný Studelgrat, což je náročnější cesta s lezeckými pasážemi do 3 UIAA), ale zatošíte lehce vpravo a mírně stoupajícím traverzem budete stoupat po vyšlapané cestě k ledovci Kodnitzkees. Ledovec je v létě většinou bez sněhu, ale také zde může být i půl metru nového sněhu. Pokud sledujete vyšlapanou cestu a mapu, vytvoříte na ledovci jemný oblouk doprava, který končí pod nebo nad skálou Kampl. Pokud vás stopa dovede do spodní části skalnatého masivu, je možné jej překonat po ferratě, alternativou může být tento masiv obejít po ledovci a na hřeben se dostat jen po sněhu. Opatrně, před nástupem na skalní masiv je odtrhová trhlina kam můžete celí zapadnout, rozhodně nepodceňujte navázání.

Na masivu Kampl začíná lehká zajištěná cesta – ferrata. Obtížnost B. Tato ferrata vás dovede až na terasu chaty Erzherzog-Johann Hutte , 3451 metrů. Tato chata je nejvýše položená chata v Rakousku a cesta ze Studlhutte trvá přibližně 3–4 hodiny v závislosti na počasí a sněhových podmínkách. Pokud jste došli až sem za jeden den, je jistě rozumné si odpočinout a na vrchol vyrazit až druhý den nad ránem. Pečlivě sledujte své tělo, hodně pijte a odpočívejte, již jste poměrně vysoko a mohou se dostavit příznaky horské nemoci, které jsou ve společných noclehárnách velmi příjemné.

Cesta z chaty na vrchol vede po výrazném hřebeni na jehož konci je chata sama. Chatu obejděte zleva a vydejte se po rozhraní ledovce a skály vzhůru. Pokud je dobré počasí (rozuměj, není mlha), je vidět celá výstupová cesta až na vrchol Kleinglockneru. Cesta se z hřebenu dostává do otevřeného kuloáru s poměrně prudkým ledovcem (cca 35°), který již může některým činit problémy – minimálně s morálem. Pokud vám tento úsek přijde hodně exponovaný a věříte, že se to zlepší je rozumné zvážit návrat na chatu – nezlepší se to, ba naopak. Před sedýlkem (opravdu sedlo do kterého je možné se posadit jako na koně) je ve skále slaňovací nejt, tedy pokud se necítíte na cestu zpět, je možné se zde zajistit a neriskovat. Ze sedla cesta pokračuje prudce vpravo po hřebeni až na vrchol Kleinglockneru (3770 metrů). Cesta je zajištěna železnými tyčemi – cca po 10ti metrech – které je záhodno využívat jako štandy nebo postupné jištění. Vzhledem ke sklonu, povaze a expozici hřebínku by každé zakopnutí mělo fatální následky. Z vrcholu Kleinglockneru cesta klesá několik metrů do sedla kam ústí Palavicciho kuloár, což je již opravdu velmi náročná cesta stoupající z druhé strany masivu. Po překonání exponovaného sedýlka vás čeká posledních 30 metrů až ke kříži. Cesta je opět velmi exponovaná a bez jištění hodně riskantní.


Fotogalerie


Od velkého plechového kříže máte krásný kruhový výhled (ještě aby ne, jste na nejvyšším kopci po okolí). Cesta zpět je stejná jako výstupová. Tuto cestu využívají pro sestup také všichni ostatní, kteří na vrchol vylezli ostatními cestami (těm raději uhněte z cesty, pravděpodobně budou mnohem rychlejší).

Doporučení

 • Erzherzog-Johann Hutte vyražte ráno opravdu brzy, pokud je sezóna a pěkné počasí, chata bude pravděpodobně plná natěšených horolezců a ve vrcholových partiích bude husto

Minimální výbava

 • lano
 • úvazek
 • ferratový set
 • helma
 • cepín
 • mačky
 • železo – alespoň 2 karabiny na osobu + jistící pomůcka
 • v zimě pípák

Webkamera

Snímek z webkamery

předpověď počasí - yr.no Předpověď počasí Grossglockner

Omlouváme se, předpověď počasí není dočasně k dispozici - nepodařilo se stáhnout data od poskytovatele. Děkujeme za pochopení.

lavinová předpověď - Lawinen.at Lavinová předpověď Vysoké Taury

Omlouváme se, lavinová předpověď není dočasně k dispozici - nepodařilo se stáhnout data od poskytovatele. Děkujeme za pochopení.

Mohlo by Tě zajímat

/obsah/zobrazit/153-grossglockner-normalkou?do=entity-relations-showMore-loadMore

Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita:

Statistiky