Tahtali Dagi (2365 m.n.m.)

průvodce Tahtali Dagi (2365 m.n.m.) Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 20.10.2013 Jiří Vlach
V katalogu: Svět > Asie > Turecko > Bay Daglari
Obtížnost: vyšší
Délka: 3 dny
Geografické zařazení: Bay Daglari
Politické zařazení: Turecko
 • Jaro
  Jaro
 • Léto
  Léto
 • Podzim
  Podzim
 • Treking
  Treking
 • VHT
  VHT
 • Výstupy
  Výstupy

Tahtali Dagi se nachází nedaleko turistického letoviska Kemer na Turecké riviéře. Jedná se údajně o horu, která je nejblíže k moři ze všech hor přesahujících 2300 m.n.m., takže je velmi strmá a příliš rovinek po cestě nenajdete. Každoročně se tu také jezdí extrémní motoristický závod Sea to Sky, jehož start je na pláži v Kemeru a cíl na vrcholu Tahtali Dagi. Vrcholem Tahtali prochází Lýkijská stezka, což je dálková pěší trasa o délce více než 500 kilometrů, která vede přes celé jižní pobřeží tzv. bývalé Lýkie. Pokud máte čas, určitě doporučuju si alespoň polovinu trasy projít, protože místní pobřežní krajina určitě stojí za to.My jsme šli jen malou část Lýkijské cesty (asi 40 km), jelikož naším cílem byl jen vrchol Tahtali. Stopováním jsme se dostali do vesničky Beycik, odkud se dá napojit na značenou Lýkijskou stezku a vydat se nahoru. V Beyciku je také pár restaurací, ve kterých se dá najíst, ale ceny jsou tu dost drahé, minimálně na stejné úrovni jako v turistické Antalyi. Kousek za vesnicí je první zrada – stezka není moc dobře značená a je tak velice snadné přehlédnout, že z polní cesty odbočuje přes ohradník nahoru loukou. Už po pár kilometrech narazíte na první tábořiště ve výšce 1300 m.n.m., kde se dá krásně přespat na rovném plácku v lese, i s ohništěm.

Druhý den jsme pokračovali ve strmém výšlapu nahoru a hned po chvíli jsme se ocitli v cedrovém lese. Cedry to ve vyšších výškách rostou opravdu hodně, a ve spojení s výhledy na moře je toto spojení pro středoevropana dost neobvyklý zážitek. Jelikož cesta byla stále strmá, dostali jsme se rychle nad stromy a otevřel se nám výhled do dalšího údolí. Dál už stezka vede jen po kamenech a sutí, ale nabízí krásné výhledy na mořské pobřeží a na další hory, které se zvedají až do výšky přes 3000 metrů. Nakonec nám cesta z tábořiště na vrchol trvala zhruba 4 hodiny. Na vrchol hory vede z druhé strany od Kemeru lanovka, jenž vyváží zejména ruské turisty, které už nebaví vyvalovat se dole u hotelu na pláži. Proto je na vrcholu také fast food, obchod se suvenýry a velká vyhlídková terasa… Ale výhledy na Kemer a Antalyi jsou parádní. :) Dolů vede stejná cesta jako nahoru, ale na hranici lesa odbočuje doprava a pak klesá dál na sever do údolí. Narazíte na ní opět na několik míst k táboření.


Fotogalerie


My jsme spali zhruba ve výšce 1500 m.n.m. a v říjnu už nám tu byla docela zima. Ráno jsme u potoka našli dokonce omrzlá stébla trávy. Stezka pokračovala strmě dolů a po pár hodinách jsme dorazili do vesnice Yaylakuzdere, ze které už se opět dá stopovat, i když tu provoz není zrovna velký. Pokud ale budete mít štěstí jako my, svezete se odsud přímo až do Antalye :)


Mohlo by Tě zajímat

/obsah/zobrazit/2054-tahtali-dagi-2365-m-n-m?do=entity-relations-showMore-loadMore

Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Jiří Vlach

Jiří Vlach (autor)

průvodců: 1 | kometářů: 0 | příspěvků na blogu: 3 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 3410
Potenciál: 14,965
Vytvořeno: 20.10.2013
Publikováno: 21.10.2013
Spojení: Turecko, Beycik, První místo na kemp, Tahtali Dagi (2365 m.n.m.), Druhý kemp, Výhled na jih, Vrchol, Výhled na sever, Odbočka, Tahtali Dagi (2365 m.n.m.), Bay Daglari