Balíme se na hory (5) - jak vybrat sněžnice

článek Balíme se na hory (5) - jak vybrat sněžnice

Vytvořeno: 11.11.2013 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Evropa > Česká Republika

V předchozích článcích jsme si řekli něco o tom, na co si dát pozor při výběru bot, karimatek nebo stanů , pokud se však chystáte na zimní výlet na Šumavu, Krkonoš nebo do Alp, bez sněžnic se neobejdete – tedy v případě, že nechcete jet na lyžích.


Úvodem

Každému je to jistě zřejmé, ovšem pro pořádek – princip na kterém sněžnice fungují je jednoduchý, zvětšují plochu na které stojíte, takže se tolik neboříte a zůstanete spíše na povrchu. S tímto naprosto jasným faktem souvisí také první kritérium výběru – děvče, které váží 50 kilo i s postelí nepotřebuje stejně velké sněžnice jako stokilový horal s třicetikilovým batohem (v této konstelaci nepomůže už ani většina sněžnic a nastupuje hrubá síla).

Nejdležitější otázky, které je třeba si položit ještě než začnete pobíhat po virtuálních nebo kamenných obchodech:

  1. Kam hlavně jezdím, do jakého terénu?
  2. Jak často budu sněžnice využívat?
  3. Kolik peněz chci investovat?

Anatomie sněžnic

Každou sněžnici lze rozdělit na:

Vázání
Podle typu sněžnice a jejího určení můžeme nalézt velmi často klasická skialpinistická vázání, která mají pevný plastový kloub a velmi dobře drží nohu a sněžnici v definované poloze. Tyto vázání mají také často možnost přidat podpatek, tedy v případě, že dlouho stoupáte do kopce, překlopením plastové nebo ocelové zarážky pod patu si snížíte úhel došlapu a méně vás po výstupu bolí nohy. Tato vázání je také možné často zafixovat, kdy se vázání nepohybuje, což je funkce k nezaplacení například při stavění stanu, protože s volnou patou se dá jen velmi obtížně couvat nebo přešlapovat. Také rychlý sestup může být příjemnější se zablokovanou patou.

Levnější sněžnice do lehčího terénu mívají vázání ve formě tuhé tkaniny ale také s volnou patou, tedy benefity pohodlného výstupu zůstávají zachovány, byť většinou nelze patu zafixovat a v případě traverzu prudším svahem nemusí být noha vždy správně fixována v optimální poloze. Oba dva tyto druhy vázání mají téměř vždy na špičce vázání mačku – aby vám při odpíchnutí se při kroku neodjela noha do údolí a vy s ní. Zvláště na zledovatělém terénu je to fajn – když to ještě není na mačky.

Nejlevnější sněžnice do rovinatých oblastí mají často řemínkové vázání, které zafixuje nohu přímo na sněžnici bez možnosti uvolnit patu. Toto vázání je vhodné pouze do mírných svahů, prudší nevylezete.

Rám
Tvar rámu je velmi často oválný s ocasem – tento ocásek, který stále táhnete za sebou po zemi zaručuje, že sněžnice drží směr a dobře se vám na ní půjde.
Dražší sněžnice do těžkého terénu mají většinou samonosný plastový rám, který je velmi tuhý a odolný, tato konstrukce je vždy spojena se skialpovým vázáním (viz výše). Výhodou celoplastové konstrukce je její průraznost i zledovatělým terénem, kdy je možné prokopnout vrchní vrstvu sněhu, také méně kloužou v prudkých traverzech. Nemusíte se ptát, odolnost plastu je u renomovaných značek na velmi vysoké úrovni a osobně jsem ještě neslyšel, že by takovouto sněžnici někdo zničil v běžných podmínkách. Plastové samonosné sněžnice mívají na spodní straně hroty proti prokluzu.

Levnější sněžnice do lehčího terénu mají často trubkový rám z lehkých slitin na kterém je napnutý výplet. Ne všechny rámové sněžnice mají na spodní straně hroty nebo přinýtované plechy proti prokluzu.

Nejlevnější typy sněžnic mají rám z přírodních materiálů, většinou bambusový.

Výplet
Samonosné plastové sněžnice žádný výplet nemají, vše je připevněno přímo ke skeletu sněžnice.
Levnější sněžnice do lehčího terénu mají výplet v trubkovém rámu velmi často z velmi pevné a odolné tkaniny ke které je přinýtované řemínkové vázání a ze spodní strany často také plechové profily, které mají zabraňovat klouzání. Tkanina je velmi odolná, přesto se může stát, ze ji na ostrých kamenech můžete poškodit – proto jsou určeny do lehčího terénu.
Nejlevnější sněžnice do rovinatého terénu mají výplet provedený řemínky nebo tkanicemi a velmi tak připomínají tenisovou raketu.

Výběr podle terénu

Sněžnice lze rozdělit do teoretických kategorií podle terénu ve kterém se budete pohybovat:

  • Rovinatý a mírně zvlněný terén – kdekoliv v ČR
  • Lehčí horský terén – Šumava, Krkonoše…
  • Horský terén – Alpy, Tatry …

Sněžnice do rovinatého terénu
Častými uživateli tohoto typu sněžnic jsou myslivci, kteří na nich zakládají zvěři do krmelců, případně nenároční turisté po vrchovinách v celé Evropě.

Tyto sněžnice se vyznačují velmi jednoduchou konstrukcí, často z přírodních materiálů. Většinou se jedná o bambusový prut vytvarovaný do podoby oválu nebo tenisové rakety. Výplet je zajištěný řemínky nebo tkanicemi a často to vypadá, jako byste měli na nohou tenisové rakety. Pro potřeby přesunu v hlubokých lesích a ještě hlubším sněhu jsou tyto modely naprosto dostačující, ovšem pokud se chystáte i jen na Šumavu, dobře si investici do těchto sněžnic rozmyslete – noha je ke sněžnici přivázaná přímo a nemá volnou patu, tedy chůze je poměrně náročná a v případě prudšího kopce téměř nemožná.

Pokud jste klasici, lyžujete v telemarku na dřevených lyžích ve vlněném svetru, jsou tyto sněžnice jasnou volnou. Tyto sněžnice jsou také nejkrásnější, přírodní materiály se líbí.

Sněžnice do rovinatého terénu, bambus

Sněžnice do lehčího horského terénu
V Čechách asi nejpoužívanější typ sněžnic, narazíte na ně v každé outdoorové půjčovně. I tyto sněžnice používají často myslivci, zvláště v kopcovitějším terénu.

Pro pohyb v běžných závějích a běžných sklonech sou tyto sněžnice naprosto dostačující – konstrukce je téměř vždy složená z trubkového rámu a s výpletem z tuhé tkaniny, pata je pohyblivá, tedy se vám bude dobře stoupat, ovšem kloub je také pouze látkový, takže se může stát, že při traverzech prudšími svahy budete trochu šmajdat.

Špička vázání bývá opatřena zuby, ne ovšem vždy. Doporučujeme vybrat takové sněžnice, které tyto zuby mají, protože pokud budete potřebovat přejít zledovatělý úsek a nechce se vám přendavat mačky, se zuby na sněžnicích to bezpečně zvládnete. Důležitý prvek je sklon zubů – zuby jsou vetšinou ve formě zubatého plechu, který je na špičce kolmo ke směru chůze. Tyto jednodušší sněžnice mají občas tento plech ohnutý tak, že je kolmý na chodidlo, což není ideální – pokud uděláte krok na prudkém svahu a stojíte více na špičkách, míří tento zub již mimo terén a nemá správnou oporu ve svahu. Pokud má však zub úhel cca 45° k chodidlu, míří při chůzi do svahu tím správným směrem, tedy přímo se boří do terénu a neklouže. Pro názornost viz obrázek – zelený zub míří do svahu (správně), červený šikmo, tedy víc klouže.

Ilustrace úhlu mačky sněžnice

Tyto sněžnice často nemají možnost podpadku, tedy vyrovnání došlapové roviny při chůzi do kopce. Pokud vybíráte tyto sněžnice, dejte si pozor na to, aby výplet netvořil vaničku ze které sníh sám neopadá, ale bude se zde kumulovat – pokud rádi trénujete nohy, ničemu to nevadí, ale proč na každé sněžnici táhnout třeba kilo mokrého sněhu navíc?

Sněžnice s trubkovým rámem a tkaninovým výpletem

Sněžnice do náročného horského terénu
I tyto sněžnice je možné běžně zapůjčit, jen půjčové bývá dražší, ovšem pokud vyrážíte do vyččích kopců a náročnějšího terénu, je možné tento typ pouze doporučit.

Sněžnice mají velmi pevnou konstrukci s plastovým kloubem,který drží nohu ve správné poloze i v prudkých traverzech. Upínání bývá většinou na ráčnu, tedy velmi rychlé a není problém sněžnici během chvíle sundat a nandat. Téměř všechny tyto sněžnice mají na špičce mačku – i zde si dejte pozor na směr zubů, viz předchozí odstavce. Na spodní straně bývá mnoho hrotů, tedy se vám nestane, že by vám podjela noha na zledovatělém svahu.

Pod patu je možné skoro vždy překlopit podpatek a usnadnit si tak výstup do kopce. Vázání také téměř vždy umožnuje fixaci paty, což je skvělá vlastnost, pokud utíkáte prašanem nebo stavíte stan…volná pata je super vynález, ale pouze pro chůzi vpřed.

Některé tyto sněžnice je možné prodloužit jakýmsi nástavcem a tedy zvětšit plochu a méně se bořit, což jistě ocení především těžší turisté cestující na těžko.

Pevné plastové sněžnice s pevným kloubem, podpatkem a fixací paty

Výběr podle četnosti použití

Poud budete mít sněžnice na nohou jednou za rok na dva dny, stojí za zvážení jejich pújčení, nevyjde na moc peněz a nemusíte se o nic moc starat, hledat ty nejlepší sněžnice pro vás atd. Navíc například outdoorový obchod Hanibal nabízí možnost koupě sněžnic po jejich vrácení do půjčovny s tím, že půjčovné v tom případě neplatíte a domů si odnesete úplně nové sněžnice, které jste si nezávazně vyzkoušeli.

Pokud budete sněžnice používat v terénu, který je jim vlastní, vydrží opravdu velmi dlouho a nemusíte se bát, že by po dvou letech byli sežrané od molů, tedy se jedná o investici na hodne dlouho – a jistě spousta vašich kamarádů ocení, že jim je občas půjčíte.:-)

.

Výběr podle ceny

Ceny jednoduchých sněžnic začínají přibližně na 1200 korunách, ovšem za opravdu jednoduchoučké modely. Sněžnice s tkaninovým výpletem začínají na cca 1800 korunách a běžné ceny jsou ale spíše kolem 2500 korun. Kvalitní plastové sněžnice vyjdou na více než 3000 korun.

Jako se vším i zde cena odpovídá kvalitě (v rámci jednotlivých kategorií – sněžnice s výpletem za 2500 budou pravděpodobně kvalitnější než plastové za stejnou cenu), z vlastní zkušenosti můžeme doporučit české sněžnice SASQUETCH (specializovaná česká značka na sněžnice s výpletem z pevné tkaniny) nebo TLS, což je matador výroby plastových a velmi odolných sněžnic za ještě rozumnou cenu.


Komentáře

Avatar Petr Podroužek Petr Podroužek

Já mám Inook E-Move , každoročně se v nich drápu na Ještěd a podnikám výpady po Jizerkách. Zatím jsem nenašel nic co bych jim mohl vytknout. :-)
http://sneznice.heureka.cz/inook-e-move/

Avatar Tomáš Tomáš

Mám čtvrtým rokem plasťáky Inook Expert. Použití od krátkých výletů v Krušných horách po jednoduché přechody Krušné hory,Jizerky ,Velká Fatra.
Jsem s nimi spokojenej. Platí u nich za málo peněz hodně muziky.

Avatar Kopce.eu Kopce.eu

Jsou to ony? http://sneznice.heureka.cz/inook-expert/ Vypadaji pekne a pokud i vydrzi, je to jednoznacne dobry tip! Diky!


Mohlo by Tě zajímat


Fotogalerie


Avatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 3784
Potenciál: 15,784
Vytvořeno: 11.11.2013
Publikováno: 11.11.2013
Spojení: Česká Republika, Balíme se na hory (1), Balíme se na hory (2) - Boty, Balíme se na hory (3) - Jak vybrat karimatku, Balíme se na hory (4) - Jak vybrat stan