Himalájská sezona 2014 začíná

článek Himalájská sezona 2014 začíná

Vytvořeno: 25.03.2014 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Asie > Nepál

Minulý pátek jsme oficiálně přivítali jaro – byť to tak přes víkend moc nevypadalo a na mnoha místech se opět začalo lyžovat – které mimo rozkvetlých stromů znamená také zvýšený pohyb lezců v oblasti monzunového Himálaje, které se za nedlouho stanou epicentrem horolezecké činnosti. Před zahájením sezony se do Kathmanů slétají desítky a stovky horolezců, ve vzduchu je cítit napětí, ticho před bouří. Následující dva měsíce budou patřit hory jen jim a někteří z nich se po pořádném kusu práce postaví v polovině května na některém z nejvyšších vrcholků planety.


A co je nového na nejvyšším kopci?

Hillaryho step bude o trochu bezpečnější, na některé pasáže bude nově přidán žebřík, zbytek bude opět, jako každý rok zajištěn dvěma fixními lany – jedním pro výstup a druhým pro sestup. tento systém má mírnit dopravní zácpy, které zde často vznikají. není třeba podotýkat, jak nebezpečné může být každé zdržení v Zoně smrti. V loňském roce toto opatření lehce pomohlo, bohužel žádné zázraky se nekonaly. Žebřík na Hillaryho stepu samozřejmě zvýší bezpečnost, otázkou ale zůstává, zda žebříky nepostavit už z base campu, pak by bylo po problémech úplně…ale kam se podělo horolezectví? Tento případ ukazuje mnohé trendy v dobývání nejvyšší hory.

V základním táboře pod Everestem (pod Jižním sedlem) bude také přítomná nepálská armáda, snad proto aby dohlížela na nové nařízení týkající se odnosu odpadků. Chystají se zátahy na horolezce, kteří po sobě zanechávají kopice smetí. Každý horolezec vracející se z kopce se musí nyní prokázat alespoň 8kg smetí (vyjma kyslíkových lahví a biologického odpadu)…otázka je, kdy se tohoto nařízení chopí nějaký podnikavý Šerpa a začne prodávat osmikilogramové balíčky odpadků kousek nad táborem… Přesto se očekává, že tímto nařízením se hoře ulehčí o přibližně osm tun odpadků, které by zde jinak horolezci poházeli. V případě nenaplnění kvóty na snos odpadků, hrozí horolezcům propadnutí „odpadkové zálohy“ ve výši 4000 USD, která se skládá při uhrazení permitu.

Už i do Nepálu dorazila moda slevomatů, tedy i permity na Everest jsou nyní ve slevě – jednotlivec zaplatí 11.000 místo 25.000 USD. Tato cena je výhodná pro menší skupiny, ovšem pro skupiny čítající více než 7 lezců se již nevyplatí. Původní cena pro 7mi člennou skupinu bylo 70.000 USD, nyní je to jednoduchým výpočtem 77.000 USD. Pokud s sebou budete chtít vzít na výlet také vašeho kamaráda z Kathmandu, jako Nepálec zaplatí nově 750 USD, což je přesně o 750 USD více než v loňském roce.

Novinkou je také přítomnost devíti oficírů – po třech ze všech nepálských ozbrojených složek. Doufejme, že nebude třeba jejich zásahu a celá sezona proběhne hladce…což se o minulých sezonách nedalo vždy říci – hlavně z důvodu nepřátelských projevů místních Šerpů.

foto: anoutoftheway­place.com


Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Avatar Petr Podroužek Petr Podroužek

Jj, dějou se tam věci....... :-) :-(


Avatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 951
Potenciál: 8,101
Vytvořeno: 25.03.2014
Publikováno: 25.03.2014
Spojení: Nepál, Krize pod Everestem, Nepál - nově otevřené vrcholy