Nepál - nově otevřené vrcholy

článek Nepál - nově otevřené vrcholy

Vytvořeno: 23.05.2014 Kopce.eu
V katalogu: Svět > Asie

Jen chvíli před ukončením jarní lezecké sezony došlo k uvolnění dalších 104 vrcholů, na které je možné získat permit a oficiálně se vyškrábat. Mnoho z těchto vrcholů nebylo zatím nikdy slezeno, což bude jistě velice pozitivně kvitováno horolezci, kteří by rádi zkusili nějaký ten prvovýstup.Včera (22.5.2014) ministr turismu Maddhu Sudan Burlakoti zveřejnil seznam nově otevřených vrcholů, který mimojiné zahrnuje 7680 metrů vysoký Hillary Peak a 7915 metrů vysoký Tenzing Peak. Po kom jsou tyto dva vrcholy pojmenovány je zřejmé a to, že vyšší připadl pro místního je věcí národní hrdosti.

Na zveřejněném seznamu je také Yulang Kang, neboli Kangchenjunga West, která se svoji výškou 8505 metrů dominuje celému seznamu.

Motivací k otevření těchto vrcholů je jednoznačně zvýšení návštěvnosti v hlavních lezeckých sezonách a také možná úleva přeplněným hlavním vrcholů, kde se stojí běžně ve fronách jako na D1 před Prahou – jestli bude tato snaha úspěšná je diskutabilní, protože nově otevřené vrcholy jsou ve většině bezejmenné a neznámé vrcholy mezi 6ti a 7mi tisíci metry, které dokáží oslovit hlavně pravé horolezce, kteří hledají nové výzvy.

Tímto zásahem se počet lezitelných vrcholů v Nepálu téměř zdvojnásobil. Nyní si tedy můžete vybrat ze seznamu 310 vrcholů, které čekají až na jejich vrcholku zakřičíte „Dobyt…“.:-) Otázkou zatím zůstává, zda bude možné získat permit na tyto výstupy již pro podzimní sezonu nebo si budou kopco-chtiví horolezci budou muset počkat až do příštího roku.

Také došlo k úpravě poplatků za perminy pro menší kopce a pokud se vrchol, který jste si vyhlédli jako svůj cíl, netyčí výše než 5800m, bude vám nově pro povolení stačict pouze 100USD. Je třeba podotknout, že tuto nadmořskou výšku má v oblasti centrálního Himaláje každý vyšší krtinec.:-)
foto:adventure­.nationalgeograp­hic.com


Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Kopce.eu

Kopce.eu (autor)

administrátor | průvodců: 3 | kometářů: 31 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 1455
Potenciál: 10,125
Vytvořeno: 23.05.2014
Publikováno: 23.05.2014
Spojení: Himálaj, Nepál, Krize pod Everestem, Himalájská sezona 2014 začíná