Traunstein

průvodce Traunstein Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 25.02.2013 Lukáš Schmidt
V katalogu: Svět > Evropa > Alpy > Severní vápencové Alpy
Obtížnost: vyšší
Délka: 8 hodin
Obtížnost ferraty: B
Geografické zařazení: Alpy, Severní vápencové Alpy
Politické zařazení: Evropa, Rakousko
 • Jaro
  Jaro
 • Léto
  Léto
 • Podzim
  Podzim
 • Ferraty
  Ferraty
 • VHT
  VHT
 • Výstupy
  Výstupy

Traunstein (1691 m) je jedním z prvních alpských kopců nejblíže k našim hranicím. Za hezkého počasí nabízí krásné výhledy nejen na Dachstein a Totes Gebirge, ale dokonce i na naše šumavské kopce.
Na jeho vrchol vedou dvě zajištěné cesty, označovány jako ferraty obtížnosti B (Naturfreundesteig a Hans Hernlersteig). Jedná se ale spíše o jednoduché zajištěné stezky s několika Béčkovými úseky.
Těsně pod vrcholem je také asi 200 metrová Traunsee Klettersteig, která je označena jako poctivá ferrata obtížnosti D, která je určitě lákavým zpestřením pro zkušenější lezce (nástup z Hans Hernlersteig).
Cesta tam i zpět zabere přibližně 8–10 hodin.


Na cílové místo se nejsnáze dostanete po trase České Budějovice → Kaplice → Dolní Dvořiště → Linz a po A1 sjezd na Laakirchen a poté dále na Gmunden.
V Gmundenu pak vede po východní staně jezera Traunsee hezká asfaltka Traunsteinstrasse, která Vás zavede až k bezplatnému parkovišti na jejím konci, na úpatí Traunsteinu. Parkoviště není příliš velké a už od brzkých ranních hodin bývá poměrně zaplněné. Není se čemu divit, Traunstein je velmi atraktivní a často navštěvovaný kopec s krásnými výhledy na jezero a okolí.


Na vrchol Traunsteinu vede hned několik zajištěných cest:

Naturfreundes­teig:
K této ferratě se dostaneme po z části asfaltové a z části šotolinové cestě vedoucí jižně od parkoviště. Cca po 200 metrech narazíte na hezkou studánku s ledovou pitnou vodou. Asi po 400 metrech se dostanete ke dvěma 150m dlouhým tunelům. Před prvním tunelem lze také odbočit doprava, na stezku Miesweg, vedoucí po dřevěných lávkách těsně nad hladinou jezera. Jak tunely, tak Miesweg končí u nástupu na Naturfreundesteig.

O této zajištěné cestě se často hovoří jako o jedné z nejhezčích ferrat v Rakousku. Nabízí nádherné výhledy na jezero pod sebou a v horní části i na zasněžené vrcholky Dachsteinského masivu. Naturfreundesteig má převýšení asi 1150m a končí u chaty Traunsteinerhaus (1580m). Od nástupu na tuto ferratu až k samotnému vrcholu Traunsteinu nastoupáme tedy přibližně 1250m. Vzhledem k tomu, že cesta vede po vyhřáté jihozápadní straně Traunsteinu a cestou není pitná voda (jen studánka nedaleko parkoviště), doporučuji vzít si s sebou dostatečné množství tekutin!

Hned začátek Naturfeundesteig patří k těm několika málo Bčkovým úsekům, které cestou potkáte. Je zajištěn ocelovým lanem, umělými stupy v podobě ocelových kramlí. Následuje jednoduchý chodecký terén, který vede i skrz lesní porost, až do sedla Sulzkogelscharte.
Zpestřením cesty je určitě cca 10m dlouhý kovový žebřík a krátký traverz zajištěný lanem a kovovými stupy kousek nad ním. Cestou potkáte spoustu odpočívadel i laviček, které jistě uvítáte jak pro krátké občerstvení, tak i pro pokochání se výhledem na jezero.
Po dalších nastoupaných metrech již opustíte pásmo lesa a následuje skalnatý terén. Cesta je jednoduchá a hezky značená, s jisticím lanem spíše pro lepší orientaci než pro jištění. Další zpestření pak nabídne lehce strmější stoupání zakončené skalním oknem Tor. Od něj je již jen pár zajištěných úseků vedoucích až k chatě Traunsteinerhaus.
Doba výstupu je cca 3,5 – 4 hodiny.

Hans Hernlersteig :
Druhá zajištěná cesta. Vede až k chatě Gmundener hütte (1660m) pod vrcholem Traunsteinu. Tato cesta je kratší, s větším převýšením a nabízí tedy více strmých úseků. Stinnou stánkou této cesty je fakt, že je zde o poznání méně výhledu než Naturfreundesteig.
Nástup na Hernlersteig se nachází asi 500m zpátky po silnici. Stezka vede vpravo do lesního porostu a měla by být doře značena. Asi po 45 minutách dorazíte k prvním žebříkům. Jsou sice kratší než ten na Naturfreundesteig, ale je jich více. Stejně jako u předchozí jištěné cesty, i zde se jedná spíše o strmou turistickou stezku. Hans Hernlersteig vede ovšem trochu skalnatějším terénem, který může být za vlhka velmi kluzký! V horní části se navíc můžete setkat s drobným padajícím kamením. I tak zde ovšem většina lezců ferratový set a helmu nepoužívá.

Přibližně ve výšce 1500m je vpravo dobře značená odbočka na Traunsee klettersteig (obtížnost D). Tato poměrně nová sportovní ferrata je často vyhledávána zkušenými lezci, jako zpestření výstupu na Traunstein. Zde je již ferratové náčiní zcela jistě potřeba. Samotný výstup trvá asi 45 minut. Jedná se o lehce převislou skalní stěnu s ocelovými hroty, kde si lezci opravdu přijdou na své. Tato ferrata končí, stejně jako Hernlersteig, u chaty Gmundener hütte, kerá nabízí jak občerstvení, tak ubytování pro cca 40 osob.

Mairalmsteig:
Jedná se spíše o turistickou stezku. Je delší než obě předcházející zajištěné cesty a také méně využívaná. Vede po jižním svahu a je uváděna v obtížností A.


Fotogalerie


Webkamera

Snímek z webkamery

předpověď počasí - yr.no Předpověď počasí Traunstein

Aktuální počasí
 • Teplota: 13 °C
 • Podmínky: Light rain showers
 • Vlhkost: n/a %
 • Vítr: West-northwest at speed 0.56 km/h
Předpověď
 • Light rain showers
  Čt 21.9.
  11 / 15 °C
 • Partly cloudy
  Pá 22.9.
  14 / 18 °C
 • Fair
  So 23.9.
  15 / 19 °C
 • Cloudy
  Ne 24.9.
  15 / 19 °C
 • Rain showers
  Po 25.9.
  11 / 15 °C
 • Fair
  Út 26.9.
  13 / 17 °C
 • Fair
  St 27.9.
  15 / 19 °C

lavinová předpověď - Lawinen.at Lavinová předpověď Severní vápencové Alpy

Omlouváme se, lavinová předpověď není dočasně k dispozici - nepodařilo se stáhnout data od poskytovatele. Děkujeme za pochopení.

Mohlo by Tě zajímat

/obsah/zobrazit/426-traunstein?do=entity-relations-showMore-loadMore

Komentáře

Avatar Helena Rudolfová Helena Rudolfová

Hezké Traunsee a Gmunden jsem též navštívila, ale bohužel se nedostala do kopců…


Avatar Lukáš Schmidt

Lukáš Schmidt (autor)

Miluji přírodu a už od mládí mne fascinují kopce a hory :)
Mými dalšími závislostmi jsou hudba, knihy a focení.

průvodců: 3 | kometářů: 13 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita: