Aragats - 4094 m.n.m.

průvodce Aragats - 4094 m.n.m. Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 01.04.2013 Jiří Vlach
V katalogu: Svět > Asie > Arménská vysočina
Obtížnost: vyšší
Délka: 1 den
Geografické zařazení: Arménská vysočina
Politické zařazení: Arménie
  • Léto
    Léto
  • VHT
    VHT
  • Výstupy
    Výstupy

Aragats je s nadmořskou výškou 4094 m.n.m. nejvyšší horou na území Arménie. Je vzdálený sotva hodinu jízdy od arménského hlavního města Jerevanu. Asi nejlepší výchozí bod je od jezera Kari, které leží ve výšce zhruba 3200 m.n.m. K jezeru vede na místní poměry ucházející asfaltová silnice, takže je celkem dobře dostupné, nejlépe pokud si zaplatíte nějaký taxík ochotný vás vyvézt až nahoru k jezeru. Taxíky totiž nejsou v Arménii vůbec drahé, stojí zhruba 5 Kč/km. U jezera se pak dá buď stanovat přímo na břehu, nebo dokonce najíst v malém bufetu, který zřejmě živí hlavně školní zájezdy dětí z Jerevanu.


Výstup samotný není nijak značený, stejně tak ani mapy nejsou pro Arménii příliš podrobné, musíte se proto spolehnout hlavně na svůj vlastní orientační smysl. Jelikože je ale Aragats v podstatě osamocená hora, není to zrovna nadlidský úkol, i když hlavní severní vrchol Aragatsu od jezera neuvidíte. Pokud přespáváte u jezera Kari, je nejlepší vydat se brzy ráno na cestu přímo na sever, stále do kopce, dokud nedojdete cca po dvou hodinách do sedla (cca 3800 m.n.m.), z kterého je první krásný výhled přímo na Aragats. Připomínám, že cesta není značená, v podstatě není žádná, takže chůze zabere trochu víc času, než se na první pohled může zdát. Zde se nabízí dvě možnosti: buď můžete dál pokračovat ve stoupání suťoviskem na sever a zhruba za hodinku vylézt až na západní vrchol Aragatsu, který má údejně lehce přes 4000 m.n.m., nebo sklesat 300 výškových metrů dolů do kráteru Aragatsu a pak pokračovat dalších cca 600 výškových metrů celkem náročným výstupem až na samotný vrchol.

Přiznávám, že sám jsem došel pouze na jednodušší západní vrchol, takže nemůžu z vlastní zkušenosti popsat hlavní vrcholovou cestu, proto prosím berte trasu vyznačenou na mapce jako orientační. Nicméně kamarádi, kteří tam byli týden po nás, došli touto cestou až na vrchol a zpátky k jezeru za jeden den, bez lezeckého vybavení, i když si prý docela zamakali… Takže zvládnout se to určitě dá.

Nezapomeňte, že i když zdolané převýšení není nijak extrémní, budete se pohybovat ve výškách přes 3500 m.n.m., kde jsou sněhová pole do kterých většinou pálí ostré arménské sluníčko, takže sluneční brýle a opalovací krém jsou na místě.

Můžete přidat do komentářů vlastní postřehy, pokud máte s Aragatsem nějaké zkušenosti :)


Fotogalerie


Mohlo by Tě zajímat


Komentáře

Nikdo to ještě neokomentoval. Buď první!

Avatar Jiří Vlach

Jiří Vlach (autor)

průvodců: 1 | kometářů: 1 | příspěvků na blogu: 0 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 4095
Potenciál: 15,878
Vytvořeno: 01.04.2013
Publikováno: 02.04.2013
Spojení: Arménie, Jezero Kari, Aragats (4094 m.n.m.), Aragats - západní vrchol (cca. 4000 m.n.m.), Sedlo (cca 3800 m.n.m.), Malé bistro, Arménská vysočina