Ararat (Ağrı Dağı)

průvodce Ararat (Ağrı Dağı) Stáhnout v GPX

Vytvořeno: 02.04.2013 Michal Čábela
V katalogu: Svět > Asie > Arménská vysočina
Obtížnost: vyšší
Délka: 4 dny
Geografické zařazení: Arménská vysočina
Politické zařazení: Turecko
 • Léto
  Léto
 • Dálky
  Dálky
 • VHT
  VHT
 • Výstupy
  Výstupy

Biblický Ararat, hora, kterou zná snad úplně každý. Ze všech stran převyšuje své okolí o několik kilometrů a pohled z vrcholku se bez velké nadsázky dá přirovnat k pohledu z letadla.Ararat na obzoru
Ihned po rozhodnutí zdolat tento nejvyšší kopec Turecka vyvstane otázka, jak se tam proboha dostanu. Pokud bych mohl citovat a doporučit naši cestu pak jedině stopem. Letenka do Trabzonu vyjde na pár korun. Zde se stačí postavit k dálnici, zamávat na první auto a už se vezete. Rychlost přesunů je neuvěřitelná, kam se hrabe veřejná doprava…a těch nových tváří kolik poznáte – žádná z nic bohužel nebude umět anglicky, tedy pokud se v letadle nenaučíte Kurdsky snadno a rychle, pravděpodobně vám zůstanou jen nohy a ruce…stejně jako nám.
Z Trabzonu cesta ubíhá přes Rize, Artvin, Ardahan, Kars (s doporučenou odbočkou do Ani) až do Dogubayazitu. Mezi Idgirem a Doğubayazıtem je třeba překonat po široké silnici pořádné sedlo hned pod Araratem. Pokud si stopnete zrovna kamion, na jedné straně sedla vás sice budou předjíždět i babky s kolotaškama, na druhé však zjistíte, že sedíte ne v kamionu s omezovačem rychlosti, ale závodním speciálu o hmotnosti přes 20tun – co na tom, že za sjezdem je prudká zatáčka…inšallah…mož­ná si i všimnete, že po levé straně se předvádí Ararat v celé kráse a velikosti, ledovce na vrcholu se jen třpytí a vrchol je více než tři kilometry nad vámi.

Po příjezdu do Doğubayazıtu je třeba vyřítit několik formalit – a nebo také nevyřizovat vůbec nic, každopádně lze jen doporučit zde alespoň jednu noc strávit a užít si příjemnou atmosféru tohoto městečka na hranicích s Iranem. Pokud nechcete utrácet mnoho peněz za vcelku ošklivé a ne moc čisté ubytování pod střechou, vyražte k paláci Ishak Pasha, pod kterým se nachází hospoda, ubytování, extrémně silný pramen s výbornou vodou a také plac na táboření, možná dokonce veřejný kemp – tedy vás rozhodně někdo skásne, ovšem budete mít alespoň místo kde postavit stan a palác nad hlavou. K místnímu pramenu se sjíždí celé okolí a čepuje vodu, je výborná a není třeba ji desinfikovat (rok 2011).

Příprava
Pro výstup na nejvyšší tureckou horu budete oficiálně potřebovat povolení ke vstupu a průvodce. Obojí se zdá být pouze kulišárnou na neznalé turisty. Povolení na výstup – pokud byste jej opravdu chtěli vlastnit – se vydává v Ankaře a trvá to cca tři měsíce. Místní průvodci vám jej zařídí za odpoledne. Z osobních zkušeností můžu podotknout, že žádné povolení a ani průvodce není potřeba, ovšem nemusí to tak platit vždy bezezbytku.
Co ovšem upotřebíte mnohem víc jsou mačky. Cepín není třeba, tedy pokud na Ararat půjdete v létě, kdy je na vrchu pouze poměrně malý ledovec. Mačky je možné zapůjčit u některé z agentur v Doğubayazıt. Půjčení může být problematické – budou vám chtít prodat i průvodce a full service. My měli velké štěstí a skamarádili se s majitelem jedné agentury, který nám zapůjčil mačky zcela zdarma a jeho kamarád dokonce benzínový vařič – také zdarma – podobnou ochotu jsem nikde jinde nezažil.

Cesta na úpatí (2100 m.n.m.)
Na Ararat vede mnoho cest a i cesta od Doğubayazıtu má mnoho příjezdů. Nejlepší je se domluvit s taxikářem, že chcete na kopec a on už bude vědět, pokud ne, zapojte mapu a fantasii. Poslední vesnička je ve výšce cca 2.000 m.n.m., tedy je to na vrchol ještě pořádná štreka. Odjezd z Doğubayazıtu si naplánujte na ráno nebo dopoledne, ať stihnete ještě za světla nastoupat kilometru do C1.

Cesta do C1 (3200 m.n.m.)
Z poslední vesničky půjdete po cestě sjízdné off-roadem stále nahoru (taky kam jinam) a budete sledovat vyšlapanou pěšinku. V podstatě není možné zabloudit, ostatně jako na celém Araratu. Před sebou s trochou námahy a hledání uvidíte bíle stany v C1, v C2 a bílou špičku Araratu.
Cesta do C1 zabere přibližně tři hodiny. Lidé z agentur říkají, že oblast je nebezpečná a můžete potkat lupiče. Možné to je, ale také to je možná jen marketingový tah jak přilákat zákazníky. V C1 bude již určitě plno stanů různých výprav, některé výpravy mají objednaný takový servis, že po příchodu do kempu mají již postavené stany, navařenou večeři a stačí jen zahučet do spacáku (jestli i ten je již vyhřátý jsme nezjišťovali). Přímo skrz C1 protéká krásný potůček, tedy o vodu nouze není. Desinfekce opět není nutná.

Cesta do C2 (4200 m.n.m.)
Z C1 je to do C2 rovný kilometr převýšení. Z pěšiny se v podstatě sejít nedá. Po asi 500metrech se travnatý podklad mění v suť po které vystoupáte až do C2. Cesta je opravdu intenzivně vyšlapaná, tedy s orientací problémy nebudou. Také zde bude pravděpodobně hodné lidí. V C2 je dobré být včas – je zde pouze omezené množství míst na stany a když přijdete pozdě nebo vám místa obsadí nějaký pomocník z organizované skupiny, budete si muset vyházet vlastní místo, což není nic příjemného. Trochu bokem od C2 teče z ledovce potok. Ráno bývá zamrzlý a voda se v něm hledá těžko, ale sotva vysvitne sluníčko, žíznit nebudete.


Fotogalerie


Na vrchol (5137 m.n.m.)
Nezapomeňte si dát budíček pěkně brzy ráno. Nám zazvonil v 02:00, což není zrovna přívětivá hodina. Nicméně celý tábor je už na nohou během hodiny z něj všichni odejdou k vrcholu. Cesta na vrchol není ani tak náročná nebo daleká jak by se mohlo zdát podle brzského vstávání. ovšem často se stane, že se vrchol Araratu po ránu zahalí do mraků a už z nich nevyleze – a to je škoda riskovat. Tedy za svitu čelovek se husím pochodem stoupá vzhůru, je pořádná zima, však jsme již také pěkně vysoko. Kolem páté se začne rozednívat a podle optima vás východ slunce zastihne na začátku ledovce, kde budete sledovat obrovský stín Araratu v krajině, zajímavý zážitek! Na hraně ledovce obujte mačky, pokračuje se po vyšlapané cestě ledovcem, kde je třeba přetraverzovat nějaký boční vrchol, dojít prudším úsekem do sedla pod vrcholem a z něj posledním výšvihem na vrchol. Sluníčko vás zahřeje v podstatě až na vrcholu – a budete se řádně těšit, protože opravdu hodně zde fouká a celkově je řádná kosa, však jste také 5.137 m.n.m.
Výhledy z Araratu jsou úžasné, opravdu jako z letadla, okolní krajina je dva až tři kilometry pod vámi a vám příjde, že stojíte na samé špičce světa. Zde tedy přistál Noe … musela mu být pěkná zima.
Cestou na vrchol není žádná možnost nabrat vodu, tedy je dobré se vybavit z vlastních zásob, taktéž jsme zde nenarazili na žádný stánek s občerstvením, tedy vedle láhve s vodou přibalte i svačinu. :-)

Sestup
Až se vynadíváte, seběhnete ten výškový kilometr zpět do C2 jedna dvě, zde možná trochu polenošíte a pokud se rozumně zabalíte, můžete večer tábořit na krásném paloučku v C1 – stojí to za to. Další sestup je velmi individuální, každopádně je dobré se domluvit s taxikářem, aby si pro vás opět přijel. Telefonní signál je na celém Araratu, tedy se můžete z vrcholu rovnou pochlubit mamince. :-)

Praktické info

 • v Doğubayazıtu je možné sehnat úplně vše a vyplatí se zde chvíli zdržet, městečko má příjemnou atmosféru
 • po městě nejezděte taxíky, je to strašně drahé – i zde se vyplatí stopovat
 • pokud je ramadan, vyvarujte se jídla na ulici
 • nezapomeňte, že Ararat je pětitisícovka a tedy vám zde může být pěkně špatně z výšky, vždy dobře sledujte reakce svého těla a pokud je vám blbě, raději výstup přerušte nebo se vraťte!
 • turistické agentury jsou drahé, ale pokud se skamarádíte, můžete mít vše za půl darma
 • v Doğubayazıtu ochutnejte kebap v tom nejzapadlejším krámku, kde vám jej zabalí do novin, bude excelentní

Mohlo by Tě zajímat

/obsah/zobrazit/816-ararat-agr-dag?do=entity-relations-showMore-loadMore

Komentáře

Avatar Petr Podroužek Petr Podroužek

Paráda Michale…!!!!! :-)


Avatar Michal Čábela

Michal Čábela (autor)

administrátor | průvodců: 15 | kometářů: 42 | příspěvků na blogu: 1 | aktivita:

Statistiky

Stav: schválená
Počet zobrazení: 1509
Potenciál: 9,692
Vytvořeno: 02.04.2013
Publikováno: 10.04.2013
Spojení: Turecko, Arménská vysočina, C1, C2, Ararat 5.137 m, Nástup na ledovec, Poslední místo dostupné autem, Zamrzající potok, Kemp pod Ishak Pasha, Výborný pramen pod Ishak Pasha